Titanik batarken çalan Keman 1,7 milyon dolara satıldı


Titanik’teki orkestra şefinin gemi batarken çaldığı keman 19 Ekim tarihinde yapılan açık arttırmada 1,7 milyon dolardan yüksek bir fiyata satıldı. Tecrübeli koleksiyoncu Craig Sopin’e göre, bu fiyat bugüne kadar satılmış olan batmış yolcu gemisinin anısını taşıyan tüm eşyalarınkinden fazla.

Kemanın Titanik’ten çıktığı gerçeğini onaylayan Sopin, “bu miktarı geçmek çok zor olacak,” dedi. “ O gemiden çıkacak daha ikonik bir şey düşünemiyorum”. Hayatta kalanlara göre, Wallace Hartley’in grubu, altlarındaki gemi batmaya devam etse de yolcuları sakinleştirmek adına çalmaya devam etmişler.

Hatırlayacağınız gibi bu sahne James Cameron imzalı unutulmaz Titanik'de canlandırılmıştı ve Hartley ile orkestrası  “Nearer,My God,to Thee” yi çalıyorlardı. Hartley’in bedeninin olaydan günler sonra Nisan 1912 de suda bulunduğu ve keman kabının halan arkasında bağlı olduğu rapor edilmişti.

2006'da, zarar görmüş keman İngiltere’de bir evin tavan arasında bulundu. İngiltere, Wiltshire'da düzenlenen açık arttırmanın ev sahibi olan Henry Aldridge ve oğlu tarafından yapılan bildiriyle deniz tuzu kalıntıları test edildikten sonra keman doğrulanmıştı. Alıcının ve satıcının isimleri açıklanmadı.

Ünlü enkaz 1985'de Halifax, İskoçya'da açıkta bulunmuştu. O zamandan beri süre gelen birçok araştırma ve kurtarma yolculukları düzenlendi,  bu zaman içinde de satışı da gerçekleşen birçok tarihi eser bulundu.

Gemi enkazına olan ilgi 1997'de yayınlanan Titanik filmiyle yeniden tavan yapmıştı. Film 1,8 milyar dolarlık dünya çapındaki hasılatıyla Box Office Mojo’ya göre tarihte en çok kazanan ikinci film olmayı başarmıştı. Geçen bunca zaman içerisinde, Titanik’ten kalan tarihi eserlerle yapılan müzayedeler milyonlar ve açık arttırmalar yüksek fiyatlı satışlar getirdi.

Titanik’ten çıkarılmış 300 ila 400 arasında tarihi esere sahip Sopin, söz konusu okyanus batıklarına gelince Titanik'in tek başına  sahip olduğu  eşsiz tarih karışımı, kültür ve sinema elementleriyle ayrı bir sınıf oluşturduğunu söylüyor.

“Bu gemi toplumun bir yansımasıydı,” diyerek de, geminin ev sahipliği yaptığı her sınıftan insanı vurguluyor. Ve kendi canileriyle kahramanları olan bir gemiydi- Hartley ve  dostları, yaşamamış olsalar da  kahramandılar. “ Yaptıkları o şey aslında gemide bir rahatlama havası sağlıyordu” diyen Sopin; “ Aksini düşünecek olsanız, ancak yaşanacak olan güçlü kargaşayı hayal edebilirdiniz. Yaptıkları birçok insanın kurtulmasını sağladı.”

 

Kaynak: http://edition.cnn.com/2013/10/19/world/europe/titanic-violin-auction/index.html?sr=fb101913violin4p#

 

1 yorum

Yorum ekle

+ Yorum yap