The Clan of the Cave Bear


Bir mağara adamının bugüne kadar yaşamayı başarırsa hayatının nasıl olacağını gösteren The Man from Earth (Dünyalı) filminden bahsetmiştik. O filmde 14.000 yıldan beri yaşayan kişi bir Cro-Magnon mağara adamıydı. Peki ya Cro-Magnon'ların döneminde hayat nasıldı? The Clan of the Cave Bear (Mağara Ayısı Klanı) filminde de tarih öncesine gidiyor ve bir Cro-Magnon kızının hayatını izliyoruz.

Ayla (Daryl Hannah) isimli Cro-Magnon kızı, büyük bir deprem sonrası ailesini kaybeder ve yeni bir mağara arayan Neanderthal klanı tarafından bulunur. Onu bulan, klanın şifacı kadını Iza'dır (Pamela Reed) ve onu kendi kızı gibi büyütür.

Sarı saçları, mavi gözleri ve tamamen farklı görünümü ile diğerlerinin arasında dikkat çekmektedir. Başlarda istenmeyen kişi olan Ayla, sahip olduğu yeteneklerle ve diğerlerinden zeki oluşu ile kendine klanda yer bulur. Onunla birlikte klanda da bir çok şey değişecektir.

Film mağara insanları döneminde geçtiği için tabi ki herhangi bir diyalog yok. Sadece isimleri ve ilkelce bazı sesler telaffuz ediliyor. bunun dışında el işaretleri ile anlaşıyorlar. Ne dediklerini altyazı ile anlıyoruz. Böyle olması gerçekçilik açısından daha iyi olmuş..

Filmin ikincisi de planlanmış ama çekilmemiş. Bunun sebebi de filmin düşük getirisi. Popüler filmleri seven sinema meraklılarının ilgisini pek çekmemiş olan bu film, ilk insanların yaşadığı dönemlere meraklı olanlar için ise kaçırılmaması gereken türden. Zaten bu dönemleri konu alan filmlerin sayısının da çok kısıtlı olduğunu düşünürsek…

 

2 Yorumlar

Yorum ekle
  1. 2
    Ertekin Akbaş

    Filmden ben umduğumu bulamadığımı söylemeliyim. Eğer eski çağlara ilgi duyuyorsanız ve boş bir vaktiniz varsa izlenebilir.

+ Yorum yap