Tesla S modeli en güvenli otomobillerden biri


Amerikan Federal araç testlerinin sonucunda elde ettiği üstün derecelerle, Tesla’nın S modeli belki de bugüne kadar test edilmiş en güvenilir araba olabilir.

Uluslararası Otoban Trafik Güvenliği Kurumunun düzenlediği önden kaza testlerinde çoğu araç normal şartlarda beş yıldız alabiliyor ve bununla birlikte yandan çarpmalara karşıda dört yıldızı elde edebiliyordu; ancak S modeli bu ikisi dahil olmak üzere arkadan gelen ve takla sonrası hasarlarda da beş yıldızlı güvenlik derecesine sahip olmayı başarmış durumda. Tesla’nın bildirisine eklediği bir diğer bilgi ise ön denemelerde gerçekleştirilen tavan kaza testinde, makinenin uygulanan 4G’lik basınçtan geçemediği- bu basıncın 4 sedanın bir biri üstüne eklenmesi ile elde edilebileceğini de ekleyelim.

Tüm skorlar toplanınca S modeli kuruldan bugüne kadar üretime giren en yüksek güvenilirlik derecelerinden birini almış oldu. Bu sonuca sahip olmanın akla gelen ilk açıklaması kuşkusuz sert malzeme; ancak buna ek olarak elektrik sisteminin arabaya iyi entegre edilmiş olması da var. Öne yerleştirilecek bir motorla kaza sırasında enerjiyi emecek olan kaza boşluğunu (Crumple Zone) azaltmak yerine, pilleri zeminin altına yerleştirerek hem yolcuların bulunduğu bölümün dayanıklılığı arttırılmış hem de kullanılabilir alan ortaya çıkarılmış.

Yanlardan kaza testi sonucuna bakılırsa, arka koltuktaki yolculara kalıcı hasar almamaları garantilenmiş. Bu Tesla’nın deyişiyle “çifte tampon” teknolojilerinin sağladığı ekstra çarpma etkisini azaltılmasıyla mümkün olabiliyor. Lityum-iyon pillere gelirsek, bu testler sırasında ne sızmaya ne de sızma kaynaklı bir yanmaya maruz kalmışlar.

Bize düşen ise şuan itibariyle piyasadaki en iyi elektrikli araba olma ünvanını elinde tutan Tesla'ya bir artı puan daha vermek.

Kaynak: wired.com

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle