Telefonunuz kişisel böbrek hastalığını takip ediyor


Bir akıllı telefonun var olan kamera birimi üzerine kurulan hafif ve küçük bir ekleme ile sistem çalışır duruma geliyor

Bir akıllı telefona bağlantı ve eşlik eden uygulama ile evinizde böbrek sağlığının kontrol edilmesi mümkün, bu teknoloji, Türk asıllı bir bilim adamının da içinde bulunduğu, ABD'deki araştırmacılar tarafından geliştirildi. Hafif ve ucuz bu cihazla dakikalar içinde sonuç almanız mümkün, teknoloji, telefonun mevcut kamerası içinde çalışan fluoresan bir tayin yöntemi içeriyor.

Kronik böbrek hastalığından her yıl milyonlarca kişi ölüyor, ABD'deki yetişkinlerin %11'lik bir kısmının bir şekilde böbrekle ilgili bir sorununun olduğu düşünülüyor. Erken teşhis ve tedavi, böbrek zararından korunmak ve onu kontrol etmek için çok önemli. Böbrek hasarı için rutin yapılan tarama idrarda albümin seviyelerine bakıyor ve yüksek protein düzeyleri olası bir soruna işaret ediyor. Bu testler şu anda tezgâh üstü idrar analiz cihazları ile yapılıyor ve hastaların bir klinik veya hastaneye düzenli olarak gitmesini gerektiriyor.

Albümin Test Aracı olarak Türkçeleştirebileceğimiz cihaz, Los Angeles'teki Kaliforniya Üniversitesi'nden Aydoğan Özcan ve çalışma arkadaşları tarafından geliştirilmiş, android tabanlı bir akıllı telefon uygulaması ile desteklenen dijital bir fluoresan tüp okuyucusundan oluşuyor. Bu sistemle hastaların bir tıp merkezine çok defa gitmek zorunda kalmalarının önüne geçiliyor. Yalnızca 148 gram ağırlığında, yani bir akıllı telefon kadar olan cihaz bir akıllı telefonun arkasına monte edilebiliyor. İdrar atılabilir test tüpleri içinde bulunan fluoresan maddeler üzerine ilave ediliyor ve akıllı telefonun kamerası dışarıda bulunan bir plastik lens yardımıyla görüntüleme yapıyor. Uygulama, fluoresan sinyalleri 1 saniye içinde albümin derişimi cinsine çeviriyor. Tayin sınırı 5-10 µg ml-1 olup klinik olarak kabul edilen sağlıklı eşik değerinin 3 kat daha altında.

Kullanıcı dostu uygulama fluoresan sinyalleri 1 saniye içinde albümin derişimine çeviriyor ve günlük ya da haftalık raporlar üretebiliyor.

Dr. Özcan, cihazda kullanılan uygulamayı şöyle değerlendiriyor:

“böbrek hastalığının erken teşhisis veya yüksek risk taşıyan hastalarda, özellikle diyabet, yüksek tansiyon ve/veya kalp-damar sistemi hastalığı gibi kronik koşullardan dolayı zor bir hayat yaşayan kimselerde rutin gözlem amacıyla kullanılabilir”.

İsviçre'de IBM Araştırma kurumunda biyomolekül analizi için mikrosistemler geliştiren Govind Kaigala, Özcan'ın görüşlerine katılıyor ve şöyle diyor:

“Albümin test sistemi basit, hızlı ve ucuz bir şekilde hasta tarafından düzenli kullanılabilecek bir test ortamı oluşturan faydalı bir araç”.

ABD'deki Stanford Üniversitesi'nde optik mikroelektromekanik sistemler üzerine uzman olan Olav Solgaard şöyle diyor:

“Bu teknolojinin gelişmekte olan ülkelerin yanı sıra gelişmiş ülkelerde de sağlık hizmetlerine büyük bir katkıda bulunma potansiyeli var”.

Özcan, bundan sonraki adımlarının aynı sistem kullanılarak böbrek hastalığında önemli biyo işaretlerden biri olan kreatinin için de uyarlanması üzerine çalışmak olduğunu söylüyor.

 

Kaynaklar

A F Coskun et al, Lab Chip, 2013, DOI: 10.1039/c3lc50785h

http://www.rsc.org/chemistryworld/2013/08/kidney-disease-monitoring-phone-albumin

1 yorum

Yorum ekle

+ Yorum yap