Tacoma Narrows Köprüsü neden yıkıldı?


Birazdan ABD'nin Washington eyaletinde 1940 yılında inşa edilen ve açılışından sadece 4 ay sonra tarihin en dramatik mühendislik hatası olarak kabul edilen bir nedenden dolayı yıkılan Puget Haliç'inin üzerindeki Tacoma Narrows köprüsünü izleyeceksiniz.

Ayakları arasındaki mesafe 853 metre olmasına rağmen genişliği sadece 11.9 metre olan köprü en hafif rüzgarda bile şiddetli bir şekilde sallandığı için burada yaşayan halk köprüye o günlerde televizyonlarda yayınlanan Hey Arnold! dizisindeki Gertie adlı dinazora atıfta bulunarak "Galloping Gertie" yani dört nala koşan dinazor lakabını takmış. Tacoma Narrows 7 Kasım'da çok da kuvvetli olmayan (yaklaşık 67 km/saat) bir fırtınada rezonansa başlayarak önce 0.6 Hz frekansla 0.5 metre aşağı-yukarı yönde salınıma başlamış. Daha sonra buna rüzgarın şiddetini artırmasıyla birlikte 0.2 Hz'lik dönme salınımı da eklenmiş. En sonunda giderek şiddetlenen bu salınımların frekansı köprünün öz frekansı ile eşitlenmiş ve köprü parçalanarak sulara gömülmüş.

Köprü bu kazadan önce trafiğe kapatıldığı için üzerinde bırakılan bir araba içindeki köpek dışında herhangi bir can kaybı olmamış. Videoda bu köpeği kurtarmaya çalışan adamı görebilirsiniz.

Bu başarısızlık aynı zamanda günümüz köprü mühendisliğinde kullanılan daha güvenli ve gelişmiş süspansiyon sistemlerinin ve titreşim hesaplamalarının temellerinin atılmasına yardımcı olmuştur.

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle