Süzülme davranışı ve Uzun Ağaçlar


Güneydoğu Asya'daki havada süzülen hayvanların Himalaylardaki havada süzülenlerle aslında ortak bir noktası var. İkisinin de varlıklarını 50 milyon yıllar önce Avrasya ve Hindistan plaklarının çarpışmasına borçludur. Kıtalar arası çarpışmanın patlak vermesiyle uzun tropikal ağaçlar altkıtadan, yani zamanında ayrı bir kıta olan Hindistan adasının kıtalar arası çarpışma sonucu Asya kıtası ile çarpışması ile oluşan kıtadan, bütün Asya kıtasında baskın bir şekilde dağılmaya başlamıştır. Bu da süzülme davranışı için evrim temellerini atılması için mükemmel bir ortam oluşturmuştur.

Güney Doğu Asya'nın yağmur ormanları nadir  bulunan uçan canlıları ile ün salmıştır. Geckolar, Draco Kertenkeleleri, uçan sincaplar, uçan makigiller, kurbağalar hepsi bir evrim teorisinin öngörüsü olabilecek şekilde gökyüzüne egemendirler. Matthew Heinicke iş arkadaşları tarafından  Dearborndaki MichiganÜniversitesi'nde sürdürülen bir çalışma bir tür alışılagelmemiş orman yapısının sıradışı bir adaptasyonu tetiklediğine dair kanıtlara ulaşmış. Bu alışılagelmemiş orman örtüsü yapraksız ve dalsız 30 metreye kadar uzayan yetişkin ağaçlardan oluşmakta.

"Bu gibi alanlarda yaşayan canlıların ağaçtan aşağı inip tekrar yukarıya çıkmaları daha fazla enerji demek.."
Matthew Heinicke

Heinicke ve iş arkadaşları bu hayvan gruplarının ve bu gruplardaki bir iki türün evrim teorisine dayalı geçmişleri üzerine araştırmalar yapmış. Analizleri bahsi geçen bu ağaçlarının (dipterocarp) ilk Güney Asya'ya dağıldığı dönemlerde 20 milyon ve 50 milyon yıl öncesinde bulunan bir periyotta bağımsız bir şekilde evrimlerinin gerçekleştiklerini savunmakta.

Yedinci grupta olan Draco Kertenkeleleri belki de 60 milyon yıl önce kıtalar arası çarpışma daha vuku bulmamışken uçamayan türlerinden ayrılmış. Bu kertenkeleler Hindistan'da evrim geçirmişler ve böylelikler belki de hala dipterocarp ağaçların baskın olduğu bölgelerde süzülme evrimlerine devam etmektedirler. Ayrıca şu da bir gerçek ki sekizinci grup olan uçar makiler  bir şekilde 80 milyon yıl önce kendi uçamayan primatlarından ayrılmıştır ve bu da onları bu teoride bir istisna durumuna düşürmüş.

"Kavramsal olarak bu hayvanların yaptıkları gerçekten çok zekice"
Paleontologist David Hone, Birstol Universitesi, İngiltere

Süzülme teorisi belki de birçok canlı grubu örneğin yarasalar, teruzorlar, için bir nevi anathar düşünce niteliğindedir fakat bu aktif uçan canlılar hiçbir modern dipterocarp ormanlarında süzülen başka bir tabirle uçar canlılar ile bağlantıları olduklarını kanıtlayamaz.

"Aksine kuşlar gökyüzünde başka bir mantıkla havalanırlar. Onlar tüyleri olan iki ayaklı koşucu Dört kanatlı Microraptor dinazorların evrimi sonucudur"
Michael Habib, Güney California, Los Angeles.

 

Kaynak: http://www.newscientist.com/article/dn22288-tall-trees-may-have-sparked-evolution-of-gliding.html

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle