Stres ile kalp krizi arasındaki bağlantı bulundu


Yapılan yeni bir araştırmaya göre, kronik stres, atardamarlarda bulunan plaktaki iltihabı daha da kötüleştirerek hastalıkla savaşan akyuvarların fazla üretimine sebep oluyor. Bilim insanları, Nature Medicine dergisinde bunun, stresin kalp krizi riskini nasıl artırdığını anlamaya yardımcı olabileceğini belirtti.

Bu araştırmayı yapan yazarlar, fazla miktardaki hücrelerin kan akışını kısıtlayarak ve dolaşımı engelleyen ya da birdenbire duran ve vücudun başka yerlerine giden kan pıhtılarının oluşumunu tetikleyerek, atardamarların iç duvarlarında birleştiğini söylüyor. Boston’daki Harvard Medical School’dan Matthias Nahrendorf, “akyuvarlar enfeksiyonu yenmeye ve iyileşmeye büyük katkı sağlıyor ancak eğer fazla akyuvar taşıyorsanız ya da bu akyuvarlar yanlış yerde bulunuyor ise, zararlı olabilirler” diye belirtiyor.

Doktorlar kronik stresin kalp ve damar hastalıklarına sebep olduğunu biliyorlardı ancak bunun nasıl gerçekleştiğini henüz anlamamışlardı. Bu aradaki bağlantıyı anlamak için Nahrendorf ve ekibi yoğun bakım ünitesinde çalışan 29 birey üzerinde çalıştı. Bu bireylerin çalışma ortamı, bireylerin işlerinden dolayı daha hızlı hareket etmelerinden ve yaşam ya da ölüm kararları vermelerinden kaynaklanan ağır sorumluluklarından ötürü kronik strese maruz kalma adına bir model olarak düşünüldü.

Yapılan stres algısı anketlerinin sonuçlarının yanı sıra çalışma saatleri içinde ve dışında alınan kan örneklerini karşılaştırarak araştırmacılar stres ve bağışıklık sistemi arasında bağlantı kurdu. Özellikle stresin kemik iliği hücrelerini harekete geçirdiğini ve bunun da akyuvarların fazla üretimini tetiklediğini fark ettiler. Yara iyileşmesinde ve enfeksiyonla savaşmada önemli bir etken olan akyuvarlar bazen insan vücudu için zararlı olabilir; örneğin damar tıkanıklığı olan insanlarda kötü sonuçlara yol açabilir.

Bu çalışma sonrasında fareler üzerinde de araştırma yapıldı ve farelerde stres, kalabalık bir ortam yapılarak ve kafesleri yıkılarak yaratıldı. Atardamarların içerisindeki strese bağlı olarak biriken fazla akyuvarın damar tıkanıklığına eğilimli farelerde plak artışına sebep olduğu gözlendi.

Nahrendorf, “hücreler, bağlayıcı dokuyu yumuşatan ve plak bozulmasına sebep olan enzimleri serbest bırakıyor” diye belirtiyor.

“Bu da kalp krizi ve felcin tipik nedenidir.”

Nahrendorf ayrıca akyuvarların resmin sadece bir parçası olduğunu ve kolesterol ve kan basıncının, sigara alışkanlığı ve genetik faktörlerin de kalp krizi ve felç riskini artırdığını söyledi.

“Stres bütün bunları daha çok tetikleyebilir.”

Kaynak: http://www.abc.net.au/science/articles/2014/06/23/4030946.htm

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle