Stonehenge şehre indi!


Stonehenge İngilitere’de tahminen 5000 yıl önce inşa edilen tarih öncesi bir yapı. Bu yapının tam olarak hangi nedenlerle inşa edildiği bilinmemekle birlikte hakkında farklı farklı görüşler öne sürülüyor. Kimine göre bir tapınak, kimine göre bir takvim, kimine göreyse bir mezar anıt.

Stonehenge’in anahtarlıklarından tutun da biblolarına kadar bulabilirsiniz İngilitere sokaklarında. Ancak Glasgow’lu bir sanatçı, Jeremy Deller, bunlardan farklı olarak doğal boyutlarda bir Stonehenge inşa etti. Uluslar arası Glasgow Görsel Sanatlar Festivali'ne katılan Deller, bu tamamı şişme Stonehenge’i gencinden yaşlısına herkesin ücretsiz olarak üzerine zıplayıp oynaması için tasarlamış.

“Kutsal olana saygısızlık” adını alan bu şişme Stonehenge Neolitik balonların arasında zıplaya zıplaya oyun oynanmasına izin veriyor. Yapay Stonehenge’e ilgi o kadar çok ki yetkililer bu gerçeğe yakın uyarlamanın turistleri asıl Stonehenge’e gitmekten alıkoyduğunu belirtiyor. Deller bu 21.yüzyıl popülist Stonehenge için şunları diyor:

“Bu beş yaşındaki çocuklar için antik tarihi düşünmeden onun içine dalış oldu. Tarihimiz ve kültürümüzle oyunlar oynayabilmek çok güze. Stonehenge Britanya kimliğinin bir parçası olmasına rağmen kimse neden inşa edildiğini kesin olarak bilmiyor. Kabilelerle ilgili değil, politikayla ilgili değil. Hatta diyebiliriz ki politika öncesine ait bu taş yapı.”

Kaynak: http://www.thehistoryblog.com/archives/16339

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle