Stephen Hawking: “Kara Delik diye bir şey yok”


40 yıl önce olay ufku ve kara delik teorisi ile ilgili farklı bir iddia ile gündeme gelen ünlü fizikçi Stephen Hawking, şimdi kara deliklerin olmadığını iddia ediyor. Önceki çalışmalarında kara delik ve olay ufkundan kaçmanın mümkün olmadığını açıklayan Hawking, madde ve enerjiyi hapseden  ‘görünür ufuk (apparent horizon)’ adını verdiğini yeni bir ufuktan söz ediyor.

Aslında Hawking, ‘kara delik yoktur’ derken 40 yıldır anladığımız şekilde kara deliklerin olmadığını ifade ediyor. Mevcut anlayışa göre, ‘kara delikler, madde ve enerjinin geçmesine izin vermeyen olay ufkuyla çevrilidir’. Başka bir deyişle, geri dönüş yoktur. Bu yüzden kara delikler siyah görünür. Enerji sızmaz, ısı ve ışık üretemezler. Yani termodinamik açıdan, kara delik, tüm enerji ve radyasyonu emen mükemmel bir siyah yapıdır.

Hawking’in bu teorisi, genel göreliliğe dayanıyor. “Kara Delikler için Bilgi Korunumu ve Hava Durumu” (arXiv:1401.5761) adlı makalesinde Hawking, olay ufkunun yerine “görünür ufuk” olarak nitelediği kara deliğin çekirdeğinden çok uzaklarda ışık ışınlarını askıda tutan/beklemeye alan yeni bir kavram olduğunu iddia ediyor. Genel görelilikte, değişmeyen bir kara delik için bu iki ufuk da özdeştir, çünkü ışık bir kara delikten kaçmaya çalışacaktır. Işık ancak olay ufkuna kadar ulaşabilir ve sonra orada tutulur. Ancak görünür ufukta, kuantum teorisine göre enerji ya da kara delikler olunca daha doğru tabiriyle ışık ve bu enerjiyle alakalı bilgi kara deliklerden kaçabiliyorlar. Bu çalışmasıyla bir süredir fizik dünyasının içinde tartışma konusu olan kara deliklerin güvenlik duvarı çelişkisi (firewall paradox) ortadan kalkmış oluyor.

Yeni teorisi hakkında Nature dergisine verdiği röportajda Hawking, kara delik dediğimiz bölgelere giren ışığın zannedildiği gibi sonsuza dek ortadan kaybolmadığını, kara deliğin merkezinden kaçmaya çalıştıktan sonra radyasyona dönüşerek dışarı sızdığını dile getirdi.

Kaynak: extremetech.com
 

 

6 Yorumlar

Yorum ekle
 1. 1
  Nejla ÖZTÜRK

  Bence bu teori yanlıştır. Daha doğrusu kesin bir şey söylemek söz konusu değildir. Çünkü evren o kadar büyük ve sır ile dolu bir kitle ki…. KARADELİK YOKTUR diye bashedilemez bence. Bilmiyorum…. Tabii ki bir Stewhan Hawking’den iyi bilemem ama ne bileyim uzun zaman alışılagelmiş bir şeyin aniden yok sayılması garip…

 2. 3
  ismail Cangir

  Nejla hanım karadelik diye bir şey yok dememiş.Bildiğimiz işlevinden farklı olduğunu söylemiş.Yani yuttuklarını sonsuza kadar yok etmiyor.Farklı formlarda dışarı sızdırıyor.

 3. 4
  Selim KINACI

  Açıklamada çelişki mevcut. Bir yandan “kara delik, tüm enerji ve radyasyonu emen mükemmel bir siyah yapıdır” diyor devamında ise “ışığın zannedildiği gibi sonsuza dek ortadan kaybolmadığını, kara deliğin merkezinden kaçmaya çalıştıktan sonra radyasyona dönüşerek dışarı sızdığını dile getirdi” yazıyor. Bir kaç gündür düşüyorum. Karadelik bu kadar enerjiyi ve maddeyi ne yapıyor. Guya yavaş bir şekilde ışınım yaparak harcıyor deniliyor ama yaptıgı ışınım nereye gidiyor yani Karadeligin kendi ışınımını tekrar emiyor olması lazım çekiminden bir birşey kaçamıyor ise. Ha sızmalar oluyor ise bu sızmaların fark edilmesi lazım o zaman. Karadelikler bir muamma, haklarında sadece fikir üretilebiliyor sadece. Elimizde hiç bir somut veri yok yada ben fark edemedim. Bir ara o kadar takmıştım ki rüyamda Karadelikler görüp seslerini duymuştum. bendeki bu bilim aşkı ne hallere soktu beni…

  • 6
   Hamdi Baydemir

   Oğulcan kardeş, karadelikleri rüyanda gördüğünden eminim, de; sesini nasıl duydun, nasıl bir ses idi ve neresinden çıkıyordu!?…

+ Yorum yap