Stéphane Delval ve Star Wars figür fotoğrafçılığı


Bilim.org’da zaman zaman illüstrasyon sanatçılarını konuk ediyor ve onların bilimkurgu konsept çalışmalarına yer veriyoruz. Bu kez de ilgimizi çeken bir başka sanatsal ve eğlenceli bilimkurgu çalışmasına yer veriyoruz: Stéphane Delval ve Star Wars figür fotoğrafçılığı.

Özellikle Fransa’da bilimkurgu efsanesi Star Wars’a karşı oldukça yoğun bir ilgi var. Biz de Stéphane Delval’i böyle bir fransız fan sayfasında keşfettik ve kendisi ile tanıştık. Delval, Bilim.org için de özel bir çalışma yaparak bizlere armağan etti.

Facebook üzerinde 17 Nisan’da oluşturduğu The world is a Stormtrooper isimli sayfa üzerinden çalışmalarını paylaşan Delval’in çalışmaları gerçekten görmeye değer.

Şimdi gelin kendisini ve çalışmalarını yakından tanıyalım.

Merhaba Stéphane, öncelikle bizim için özel olarak hazırladığın çalışmadan ötürü teşekkür ediyoruz.

Merhaba Ümit. Sizler için hazırladığım çalışmayı beğenmenize sevindim. Bu Bilim.org için ilk denemeydi, ileride farklı senaryolarla daha güzel çalışmalar ortaya çıkarabilirim. Bu biraz senaryo için düşünme gerekli sahne ekipmanlarını oluşturma meselesi.

Kendinden biraz bahsedebilir misin?

Belçikalıyım, 39 yaşındayım ve makine mühendi olarak ve Avrupa Patent Ofisi’nde Patent İnceleme Uzmanı olarak çalışmaktayım. Tabii ki, sıkı bir Star Wars (Yıldız Savaşları) hayranıyım. Merakım ilk olarak bir Fransız bir arkadaşın sitesinden kaynaklanıyor.

Stéphane Delval’in ilk çalışması

Bunun bir altyapısı da olsa gerek. Hem figür merakın, hem de fotoğrafçılık yeteneğinden bahsedebilir misin?

Gençken, hobilerimden biri küçük ölçekli modeller yapmak olmuştur, birkaç yıldır ise yeni hobim olarak fotoğrafçılığı benimsedim. Tam olarak bir yıl önce ilk Yıldız Savaşları aksiyon fotoğrafım ile gayet doğal bir şekilde fotoğrafçılığa başladım. Geçen sene Paskalya bayramı için bunu yapmıştım, Facebook profilime yükledim ve şaşırtıcı bir şekilde pek çok kişi bunu beğendi, böylece daha fazla fotoğraf çekerek kendimi geliştirmeye çalıştım.

Bize biraz da fotoğrafları hazırladığın çalışma alanından bahsedebilir misin.

Geçen yaz minyatür fotoğraf stüdyomu oluşturdum, bunun sebebi tabii ki bu tür fotoğrafları başarılı bir şekilde çekebilmek için ışıklandırma tekniklerimi geliştirmek zorunda olduğumu öğrenmem oldu. Şimdilik gerçek profesyonel ışıklandırma malzemesine yatırım yapma imkânım yok ve şimdilik elimdekiler işimi oldukça iyi görüyor.

Ben ortaya profesyonelce bir iş çıktığını düşünüyorum. Peki kullandığın fotoğraf ekipmanları neler?

Fotoğraflar için Nikon D300, 50 mm f1,8 lens ve 70-300 mm yakınlaştırma, bir tripod ve uzaktan kumanda kullanıyorum.

Figür fotoğrafçılığı hakkında genel olarak neler söyleyebilirsin?

İnternette biraz araştırma yaparsanız, mükemmel resimler çeken diğer insanlara ait pek çok resim görebilirsiniz. Yaptırdıkları çalışmaları gerçekten beğeniyorum. Figürler çok doğal ve gerçek insanlar gibi davranmasını sağlamak mümkün olabiliyor. Nesne üzerinde kendi yorumumu vermeye çalışıyorum, eğleniyorum ve insanlar fotoğraflarıma baktığı zaman gülümsemelerini umuyorum.

Bizi gülümsettiğini söyleyebiliriz 🙂 Son olarak ne söylemek istersin?

Facebook sayfam çok yeni şu an ve eminim ki bir çok fanın bu sayfadan henüz haberi yok. Sayfamı ziyaret eder ve takip ederlerse ben de mutlu olurum.

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle