SpaceX’in uzay aracı neden parlak paslanmaz çelikten yapıldı?


Popular Mechanics dergisinde Elon Musk ile yapılan bir söyleşide SpaceX’in, daha önce planlandığı gibi karbon fiber yerine paslanmaz çelikten üretilecek bir uzay aracına yönelim olduğu yazıyor. Musk’a göre malzeme daha ucuz ve daha sert, aynı zamanda başka birinin hiç denemediği bir şeyi yapma fırsatı sunacak: Dünyanın kendini yenileyen ilk ısı kalkanını yapmak. Musk bunu şöyle tanımlıyor: “Paslanmaz çelik sandviç su bırakıyor”.

Musk,  hedefinin buharlaşma soğutması tekniğini kullanmak olduğunu söylüyor, böylelikle SpaceX Uzay Gemisinin “rüzgâr üstü tarafının” soğutulması sağlanabilecek. Bunun içinde sıvı ile soğutulan aralıkla birbirinden ayrılmış iki paslanmaz çelik tabakası ile rokete bir kabuk oluşturuluyor.

Musk şöyle diyor: “Yakıt veya suyu sandviç tabakası arasında yürütüyorsunuz ve sonra dışarıda mikro-delikleriniz var, bunlar çok küçük ve dışarıya su ya da yakıt akıtıyorsunuz”. Musk’a göre roketin rüzgâr üstü tarafına sıvının bu şekilde akıtılması  SpaceX’in soğuk tutulmasına yardımcı olacak. Bu arada, çift cidarlı tasarım roketin “sertliğine” yardımcı olacak ve çökmesini engelleyecek.

Musk, şöyle diyor: “Yapı ile çift görev üstlenen bir ısı kalkanınız var. Bildiğim kadarı ile bu daha önce hiç bir yerde önerilmedi.”

 

Kaynak: Here’s Why Elon Musk’s Extremely Shiny Starship Is Made Out of Stainless Steel | Science Alert


Etiketler1 yorum

Yorum ekle
  1. 1
    Ceren Onen

    Elon Musk’ın testi teknolojisini uzayda kullanması gözlerimi yaşartıyor. Nevşehir’imize selam olsun 🙂

+ Yorum yap