SpaceX’in Grasshopper’ı mükemmel test uçuşunu gerçekleştirdi


Ucuz uzay uçuşunun geleceği SpaceX’in Grasshopper’ı mükemmel test uçuşunu gerçekleştirdi.

SpaceX, tekrar kullanılabilir fırlatma aracı (RVL) Grasshopper’ın benzesiz dikey-kalkış-iniş (VTVL) videosunu yayınladı.  Videoda, 250 metre yüksekliğe fırlamak için Grasshopper’ın tek bir roketini kullandığını görürüz. 100 metre yan manevra yapıyor ve yavaşça uçuş yaptığı noktaya geri dönüyor. Bu sırada da bir inek sürüsünü korkutuyor… Grasshopper SpaceX’in tekrar kullanılabilir uzay fırlatma sistemi oluşturmasındaki ilk aşama. Her zerre pervasızca denize damlamayacağından ötürü uzay uçuşu fiyatları da bir hayli azalacak. Mesela, bizler uzayı birkaç aylık maaşımızdan daha az paraya ziyaret edebileceğiz.

Grasshopper, 32 metrelik tek kattan oluşan tek bir Merlin-1D roket ile çalışan ve iniş takımı olarak işlev görev 4 çelik ayağa sahip olan bir araçtır. Bir çok yönden, geçen yıl başarılı bir uzay aracı olan Falcon 9 roketinin ilk aşamasındaki haline benziyor.  Benzerlik, kasıtlı olarak yapılmış. Çünkü, Grasshopper daha sonra yeniden kullanılabilir Falcon 9 üretmek için tasarlanmış teknik bir model.

Grasshopper ve klasik fırlatma sisteminin ilk aşaması arasındaki temel fark, Grasshopper’ın uçuşa geçtikten sonra tekrar karaya iniş yapması. Bir çok roket gidebildiği kadar uzağa gitsin diye tüm yakıtını kullanırken, Grasshopper kalkış noktasına geri dönebilmek için kendine yakıt ayırır. Bu oldukça karmaşıktır. Yavaş hareket eden ve dönüşü olmayan roketler aralarında en sabiti değil. Grasshopper Merlin-1D motorunun kardana bindirilmesi sayesinde manevra yapabiliyor. Bu noktada roketin ağzı rokete yön vermek için açı değiştirir. (bknz. Aşağıdaki resim) aynı yerden uçuşa geçip tekrar aynı noktaya iniş yapmak zorunda olan uzay aracı Apollo’nunkilere benzeyen dört ayağı sayesinde iniş yapar.

Bu noktaya kadar, roketlerin hemen hemen hepsinin ve benzin tanklarının okyanusa düştüğü göz önünde bulundurulduğunda tüm yörüngesel uzaya fırlatma sistemlerinin pahalı olduğu görülür. Uzay mekiğinin kendisi bir anlamda tekrar kullanılabiliyordu ancak yakıt tankı için aynı şey geçerli değildi ve her mekiğin bir sonraki görevine gidebilmesi için aylarca süren bir bakım ve yenilenme sürecinden geçmesi gerekiyordu. SpaceX’in tekrar kullanılabilir fırlatma sistemi planı, “tek haneli saat” süresi içinde kalktığı noktaya geri dönen yeniden kullanılabilir ilk ve ikinci aşama roketleri kapsayacak. Bu da zamanla uygun fiyatlı uzay yolcluklarını mümkün kılacak. Grasshopper’ın gelecek versiyonu, Grasshopper 1.1, Falcon 9 roketi gibi dokuz adet Merlin motoruyla donatılacak. Grasshopper 1.1’in 2014 yılının başlarında test uçuşlarına başlaması ve 91.000 metre yüksekliğe kadar çıkması umut ediliyor. 2014 yılının ortalarında, SpaceX’in Falcon 9 fırlatma araçlarını fırlatma rampasına geri getirmesi mümkün.

SpaceX tekrar kullanılabilir uzay uçuşu arayan tek firma değil tabiki de. İngiliz dizaynına ve oldukça yeni SABRE motora sahip olan The Skylon uzay uçağı, yaklaşık 25 km yüksekliğe çıkabilen ve sonradan rokete dönüşüp uzaya uçabilen normal bir uçak.

Kaynak: extremetech.com
 

 

1 yorum

Yorum ekle
  1. 1
    Ramazan

    oturduğum yerde sevindim sebebsiz yere yav 😀 gerçekten insanlık için çok büyük bir başarı uzay çöplerindende kurtulcak böylece

+ Yorum yap