Sony ve Panasonic, 300 GB’lık bir optik disk geliştiriyor


Sony ve Panasonic, büyük miktarda veriyi depolayabilecek tek bir disk geliştirmeyi amaçlıyor. İki şirket, 300 GB veri depolayabilen yeniden yazılabilir bir disk yapmayı planlıyor ve ürünün, 2015 yılının sonunda piyasada olması bekleniyor.

Panasonic’in açıklamasına göre iki şirket en az 300 GB büyüklüğünde veriyi saklayabilecek bir optik disk geliştirmek için birlikte çalışacak. Yeni diskin formatı, profesyonel kullanıcılara özellikle uzun süre boyunca yüklü miktarda bilgiyi saklama ihtiyacı duyanlara yönelik olacak.

Panasonic, bir basın açıklamasında şunları belirtti: “Optik diskler, toz ve su gibi çevresel etkenlere karşı kendilerini koruma gibi özelliklere sahip; saklandığında, sıcaklık ve neme karşı da dayanıklı. Optik diskler, aynı zamanda farklı formatlar arasında da uyumu sağlayabiliyor, bu da formatlar değiştikçe içeriğin yine okunabileceği anlamına geliyor. Uzun süre boyunca saklanacak içerikler için güvenilir bir araç oluyor böylelikle.”

Bugünkü teknoloji ile karşılaştırırsak, Blu-ray diskler tek katmanlı olduğunda 25 GB, çift katmanlı olduğunda ise, 50 GB veri depolayabiliyor. Ancak hem optik medya hem de okuyucu/yazıcı maliyetleri makul seviyelere düşmeyen Blue-ray diskler son kullanıcılar için cd ve dvd gibi bir depolama alternatifi olmayı başaramamıştı.

 

Kaynak: news.cnet.com
 

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle