Şişedeki en eski mesaj bulundu


Guinness Dünya Rekorları, bir İskoç kaptanın denizde şişe içindeki en eski mesajı bulduğunu açıkladı. Arşiv kayıt organizasyonuna göre, Shetland’ın “Copious” adlı balıkçı teknesinin kaptanı Andrew Leaper 12 Nisan’da, Shetland’ın kıyısındaki Kuzey Deniz’de ağlarını çekerken bir keşif yaptı.

Andrew’in daha sonra öğrendiğine göre şişe içindeki bu mesaj 97 yıl ve 309 gün boyunca akıntıyla sürüklenmişti. Bu keşif, 5 yıldan fazla üstünlüğünü koruyan en son arşiv kaydını geçti.

İlginç bir şekilde, Andrew Leaper’in arkadaşı Mark Anderson, 2006’da bu keşiften önceki arşiv kaydına bir başka İskoç şişesiyle aynı tekneye kaptanlık yaparken geçti.

Andrew durumu şu şekilde açıklıyor: “Bu ve bundan 6 yıl önceki kayıtlara geçen şişenin aynı tekneyle bulunması çok ilginç bir tesadüf. Bu tıpkı iki kere piyango çıkması gibi. ”.

Akıntıyla sürüklenmiş şişe 646B olarak etiketlendi. Bulan kişiye tarihi ve yeri üstüne yazmasını isteyen bir kartpostal içermekte. Kartpostal, kaşife İskoçya Balıkçılık Yönetim Kurulu Başkanı’na bunu götürdüğünde 6 peni ödülün sözünü vermekte.

Su geçirmez cam şişe 10 Haziran 1914’te Glasgow (İskoçya’nın bir şehri) Navigasyon Okulu’ndaki C. H. Brown tarafından bırakılmış. Şişe 1.890 bilimsel araştırma şişesinden biri. Şişe baş aşağı batıp, deniz yatağına yakın yüzmesi için özel olarak tasarlanmış.

Deniz Ekosistemleri ve Deniz İskoçya Bilimleri başkanı Bill Turrel, akıntı şişelerinin, 20.yüzyılın başlarında okyanus bilimcilere, İskoçya bölgesindeki denizlerdeki su sirkülasyonunun modellerini resmetmek için önemli bilgiler verdiğini belirtmekte ve bu öncü araştırma sonuçlarının bir çok açıdan doğru sonuçlar verdiğini eklemektedir.

İskoçya Çevre Bakanı Richard Lochhead, yaklaşık 98 yıllık şişenin Denizcilik Laboratuvarlarına dönmesinin büyüleyici bir durum olduğunu söylüyor. Lochhead, hala daha birçok bulunmamış şişenin olmasıyla arşivdeki son kaydı geçebilecek yeni bir kaydın gelmesinin olasılıklı olduğunu da belirtmekte.

 

Kaynak: http://news.discovery.com/history/oldest-message-in-bottle-120906.html

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle