Şimşeğin uzaydan görünüşü


Yukarıda gördüğünüz fotoğraf, Batı Afrika'daki fırtına bulutları üzerindeki bir şimşeğin çakma anını yakalayan eşsiz bir görüntü. Bu fotoğrafı özel yapan ise onun ESA astronotu André Kuipers tarafından, Uluslarası Uzay İstasyonu'ndan, yani uzaydan çekilmiş olması.

Şimşek, UUİ ekibindeki astronot ve kozmonotları tarafından sıklıkla gözlenen bir olay. Ortalama olarak dünya üzerinde her saniyede 100 defa şimşek çakıyor ve bunlardan 5 ile 10 arasındakileri buluttan buluta şimşek çakması şeklinde gerçekleşiyor. Bu da günde 40 ile 80 milyon arasında şimşeğin dünyamız üzerinde hergün çakması anlamına geliyor. Uluslarası Uzay İstasyonu'nun dünya yörüngesini günde 16 defa turladığını dikkate alırsak, şimşekleri neden bu kadar şık gördüğünü anlayabiliriz. Ayrıca UUİ'nin yüksek ve açık bir görüş noktasında olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Şimşeklere bizler yeryüzünde bu kadar sık rastlamıyor olsak da ortaya çıkan dramatik fotoğraflarına hayran olduğumuzu gizleyemeyiz. Şimşekler bizler için kafamıza düşmediği sürece güzel ve gizemliler.

Kaynak:
http://www.universetoday.com/95788/lightning-from-space/

Fotoğraf: ESA/NASA
 

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle