Şimdiki İrlandalılar eski Türkler olabilir mi?


Yeni bir çalışmaya göre birçok İrlandalı kökenlerinin izini sürmek için Türkiye’ye dönebilir. Babadan oğula geçen Y kromozomunun rolüne odaklanıldığında Türk çiftçilerin 6000 yıl önce İrlanda’ya geldiklerine ve beraberinde tarımı getirdiklerine işaret ediyor. Onlar avcı-toplayıcılardan daha ilgi çekici oldukları için avcı-toplayıcıların yerini almışlar. İrlandalı kadınlar için genetik model, erkeğin onlardan farklı oluşudur. Bu yüzden tarımla uğraşan erkekler avcı-toplayıcı erkeklere göre avantajlı konuma geçerek genetik olarak günümüze uzanan İrlandalıların kökeninin Orta Doğu ve Türkiye’ye uzanmasını sağlamış olabilirler.

Çalışmanın yazarı Patricia Balaresque London Times’a anlattığı yazıda ‘’Anaya ait genetik kökenin en fazlası avcı-toplayıcı soyunda görünmektedir’’ dedi.

Çalışmayı yürütenlere göre bu çalışmanın önerdiği görüş çiftçiliğe geçiş esnasında çiftçi erkekler için üretkenlik avantajı yerel avcı-toplayıcı erkeklerden üstün olduğudur. İrlandalı erkeklerin %85’inin kökeni Ortadoğu ve özellikle Türkiye’deki çiftçilere dayanmasıdır. Bu çalışma Leicester Üniversitesindeki bilim adamları tarafından yürütüldü.

Toplama ve avcılıktan çiftçiliğe geçiş insanların insan gelişiminde önemli bir faktör oldu. Popülasyonların büyümesi anlamına gelen besin üretiminde artış sağlandı.

Britanyada popülasyonların %60-65’i türk iken İber yarımadasının bir bölümü hemen hemen İrlanda ile aynıdır.

Burada yürütülen araştırma İrlanda soyu hakkında önceki düşünülenlere tezat oluşturuyor. Öyle ki İrlandalıların esas avcı-toplayıcı atalarının buzul çağından kurtulan İspanya ve Portekizden geldiği sanılıyordu.

Bu özel çeşit Y kromozomunun izlediği yoldaki frekansı Türkiye ve güneydoğu Avrupa’dan İrlanda’ya doğru gitgide artıyor ve İrlanda’da en yüksek dereceye ulaşıyor.

Sonuç olarak çalışma İrlanda’daki orijinal avcı-toplayıcı erkek popülasyonunun büyük bir kısmının tarımsal popülasyondan gelenlerle yer değiştirmiş olabileceğini savunuyor.

Kaynak:  irishcentral.com

 

6 Yorumlar

Yorum ekle
  • 2
   Bilim.org

   Haberin özgün kaynaktan çevirisini Bilim.org olarak yaptığımızdan dolayı sitemizin orjinal haber bağlantısını kaynak olarak göstererek paylaşabilirsiniz.

 1. 3
  tunç

  irlandalıların ataları keltlerdir. keltler güney almanyadan hunların saldırıları sonucu ispanya, irlanda ve bir kolu da anadoluya göç ediyorlar. anadoluya göç edenler m.ö. 500 yıllarında iç anadoluya geçerek yerleşiyorlar. bunların ismi de galatlar ki 500 yıl bu bölgede keltçe konuşuluyor. yunan ve bizans tarihçiler bu insanların 10 bin erke ve 10 bin kadın, bugünkü yozgat, eskişehir bölgelerine yerleştiklerini yazıyorlar. ankara ismi dahi galatça bir kelime. anadoluda bu insanların soyundan gelen bir çok insan var ki bunlardan birisi de babamdır. bunu gen testi ile de kanıtladık.

 2. 4
  nedim

  Gen teknolojisin ırk araştırmalarına kullanılması dünyada yasak. Buda ırk sansasyonlarına sebep oluyor. Makale tarihi yapıylada örtüşmüyor.

 3. 5
  Ahmet07

  İrlandalılar Anadolulu olabilirler. Ama Türk oldukları saçma. MS 1071 nere 6000 yıl öncesi nire. Bu haber yanlışlarıyla beraber devam ediyor. Birisi olarak ben dur diyorum.

 4. 6
  Ali

  Ms 1071 Anadolu’ya tekrar girmeleridir. Daha öncedende Türklerin yurdu idi Anadolu.
  ( Sümerleri ve iskitleri bi araştırmak lazım)

+ Yorum yap