Sigara dakikalar içinde genlere zarar veriyor


Sigaranın içindeki zararlı maddeler dakikalar içinde genetik hasara neden olabiliyorlar. Araştırmacılara göre bu etki doğrudan kana madde enjekte etmekle aynı değere sahip.

Bu genetik hasar akciğer kanserine, akciğer kanseri de dünya üzerinde her gün 3000 kişinin ölümüne neden oluyor. Bu ölen kişilerin de %90’ının kansere yakalanma sebebinin sigara olduğu belirtiliyor.

Amerikalı araştırmacılara göre sigaradan çekilen her nefes, genetik hasara neden olabiliyor. Bu çalışma sigara içindeki maddelerin genetik hasara neden olup olmadığını anlamak için yapılan ilk çalışmaydı.

12 tane sigara içen gönüllü üzerinde yapılan araştırmada genetik hasara neden olan bu maddeler araştırıldı. İlk tespit edilen madde fenantren oldu. Bu zehirli madde kanseri tetikleyecek mutasyonlara neden oluyordu. Sigara tütününde tespit edilen bir diğer madde PAH (polycyclic aromatic hydrocarbon) ise ızgarada pişirilen kömürleşmiş gıdalarında yapısında bulunan zehirli bir maddeydi.

Araştırmacı Stephen Hecht’e göre bu çalışma sigaraya başlamayı düşünenler için apaçık bir uyarı niteliği taşıyor.

Gün geçtikçe birbirinden farklı birçok zararı ortaya çıkan sigaranın genlere de zarar vermesi ve bu etkinin dakikalar içinde gerçekleşmesi sigara dumanındaki tehlikeyi bir kez daha gözler önüne serdi.

 

Kaynak: news.discovery.com

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle