Seri üretim güneş panellerinde verimlilik rekoru kırıldı


Japon araştırmacılar seri üretim güneş panellerinin verimliliğinde yeni bir rekora imza attı, bunun anlamı bir miktar daha Güneş enerjisinin elektriğe dönüştürülmesi demek oluyor.

Güneş panelleri için verimlilik rekoru artık %26,6 – 2015 yılında kırılmış önceki rekoru egale etmiş durumda. “Silisyum güneş pillerinin foto-dönüşüm etkinliğini artırmak, yenilenebilir elektriğin ortaya konması için önemli bir adım” diye konuşan Japonya’nın Kaneko şirketinin yetkilileri, “silisyum fotovoltaik enerjinin potansiyelini onaylamış oldu”diyor.

Rekor kıran verimlilik seviyesine ulaşmak için, elektronların bulunamadığı ve güneş enerjisinin boşa harcandığı bant boşluklarını azaltmak için hücrelerin içine tabaka halinde silisyum ilave etmiş.

Bu yaklaşıma ince film hetero-dirsek (HJ) uygunlaştırması deniyor ve diğer araştırmacılar bu yöntemi daha önce denemiş olmalarına rağmen Kaneko araştırmacıları bu tekniği geliştirmiş ve %26,6’lık yeni rekora imza atmış oldular.

Ekip, çalışmalarını hücrenin arkasına doğru düşük dirençli elektrotlar yerleştirerek en uygun hale getirmişler, böylelikle ön taraftan toplanan fotonların sayısını en üst düzeyde tutmuşlar. Foton toplanması amorf silisyum ve üst taraftaki yansımayı önleyici tabakalarla daha da iyi olmuş ve güneş enerjisinin kaybolan kısmı azaltılmış.

Araştırmalarla elde edilen panellerin bazı hallerde verimlilikleri artmışsa da (bazı hallerde %40’ı aştığı belirtiliyor), evsel kullanım amaçlı panellerde bu rekor yeni ve tüketici panelleri için hangi teknolojilerin uygun olduğunu söylemek her zaman kolay değil.

Bir nesnenin tüketici dostu olmasının tarifi her zaman değişiyor, bunun sebebi üretim süreçlerinin gelişmesi ve maliyetlerin aşağıya çekilmesi; dolayısı ile bunu takip etmek kolay olmuyor. Fakat sözün özü, bir gelişim yaşıyoruz.

Bu özel durumda, kristal silisyum esaslı güneş panel hücreleri kullanılıyor ve bilim insanlarının en iyi tahminlerine göre %29 civarında bir teorik verimi var. Bu piller güvenirlilikleri ve maliyetlerinin nispeten düşük olması nedeniyle endüstri standardı haline geldi.

Her  zamanki gibi, yukarıda gösterilen verimlilik planı (ABD Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuarı) çeşitli güneş panel teknolojilerinin nereye gittiği konusunda faydalı bilgile verecektir.

Araştırma ekibi, elde ettikleri başarının seri üretimde de sürmesi için gerekli adımları keşfetmekle meşgul, ancak bunun uzun süreceğini düşünmüyoruz ve Güneş’ten gelen daha çok enerjiyi kullanmanın mümkün olacağına inanıyoruz.

Kaynak: sciencealert.com

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle