Down sendromu protein eksikliği ile bağlantılı


Down sendromlu insanların beynindeki bir proteinin eksikliği öğrenme ve hafıza sorunlarına neden oluyor.

Nature Medicine dergisinde yazılanlara göre Kaliforniyalı araştırmacılar 21. kromozomun down sendromlu insanlarda protein kaybını tetiklediğini ortaya çıkardı.

Down Sendromu Derneği çalışmanın bir hayli ilginç olduğunun ama down sendromunun nedenlerinin de bir o kadar karmaşık olduğunu açıkladı.

Sanford-Burnham Tıbbi Araştırma Enstitüsü'nden Profesör Huaxi Xu, fareler üzerinde yapılan çalışmalarda bulunan SNX27 proteininin beyin fonksiyonları ve hafıza gelişimi için önemli olduğunu keşfettiklerini söyledi. SNX27 proteininin az miktarda olduğu down sendromlu farelerin öğrenme ve bellek sorunları yaşadığını dile getirdi.

Bu araştırma sonuçlarına bakılarak down sendromlu insanların beyin proteinleri incelendi. Bu araştırmalar bulguları doğruladı ve down sendromlu insanların da SNX27 proteininin düşük seviyede olduğu gözlendi.

Araştırmacılar protein eksikliğinin giderildiği zaman beyinsel işlevlerin yerine gelip gelmeyeceğini görmek için farelerin beynindeki SNX27 düzeyini arttırdılar. Protein seviyesi arttırıldıktan sonra farelerin hafıza açığının kapandığı gözlendi.

Profesör Huaxi Xu böyle bir işlemi insana uygulamanın şimdilik zor olduğunu, güvenli tekniklerle bunu yapabilmek için daha çok çalışılması gerektiğini vurguladı.

Geliştirilecek tekniklerle belki de down sendromu ve buna benzer bir çok hastalık tarihe karışacak.

 

Kaynak: http://www.bbc.co.uk/news/health-21900954

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle