Şehrinize bir nükleer bomba atılırsa nereye kaçıp saklanmalısınız?


Başkan Trump yeni bir silahlanma yarışını destekliyor. Rusya nükleer cephanesini geliştirmek adına silah anlaşmalarını bozmakta. Kuzey Kore, uzun menzilli füzeler geliştirip nükleer savaş için hazırlık yaparken, ABD, dünyadan yalıtılmış ulusun askeri tesislerine, olabilecek muhtemel bir saldırıya karşı önceden müdahalede bulunmayı düşünüyor. Aynı zamanda, nükleer terörizm ve kirli bombalar iç karartıcı bir tehdit teşkil ederken; bu olayların, evinizin yakınlarında gerçekleşebilecek bir patlamayı bırakın, olasılıkla da olsa, bir nükleer savaşı tetiklemesi fikri bile fazlasıyla endişe verici.

Bu noktada, bir nükleer bomba saldırısından kurtulursam ne yapmalıyım diye merak ediyor olabilirsiniz. Lawrence Livermore National Laboratory’den araştırmacı Michael Dillon 2014’te Proceedings of the Royal Society A: Mathematical and Physical Sciences isimli dergide yayımlanan çalışmasında tam da bu konuyu açıklamaya çalışmış. Benzer şekilde, devlet kurumları ve diğer organizasyonlar bu sorunun cevabını arayıp, detaylı tavsiyeler ve planlar geliştirmekteler.

Senaryo

0,1-10 kiloton gibi düşük verimli, tek bir nükleer patlamaya maruz kalan bir büyükşehirdesiniz. Bu, Hiroşima’ya atılan, yaklaşık 15 kilotonluk bombaya göre çok daha zayıf etkililikte. Yine de ABD’nin ürettiği yeni B61-12 yerçekim bombası gibi silahlara bakıldığında, etkileri 50 kilotona ulaşabilirken 0,3 kilotona da hafifletilebiliyor. (Rusya ve Pakistan da bu “taktiksel” nükleer silahlar üzerinde çalışıyor.)

Çalışmalar, akıllıca davrandığınız ve radyasyona maruz kalmadığınız takdirde sizin de, komşularınızın da kurtulabileceğini gösteriyor. En önemli ve öncelikli amaç nükleer serpintiden korunmak.

Nükleer serpintiden nasıl korunmalı?

Serpinti, buharlaşmış, radyoaktif özellikte, rüzgarla toz ve kül olarak yayılan, bomba materyalleriyle birlikte toprak ve enkaz içeren bir kütle.

Yapılacak en iyi şey saklanacak iyi bir yer bulup kurtarılana kadar beklemek; dış dünya ile aranızda ne kadar yoğun bir katman olursa o kadar iyi. Amerikan Devleti hemen yakındaki bir binaya saklanmayı önerse de, tüm binalar nükleer serpintiye karşı yeterli sığınak sağlamıyor. Yetersiz sığınaklar, yani evlerin yaklaşık %20’si, hafif malzemeden yapılmış ve çoğu bodrum katı bulundurmuyor. En iyi sığınaklar, kalın tuğla veya betondan yapılmış, penceresi olmayan yapılar, tıpkı bombardıman sığınakları gibi.

Örneğin; 5 katlı bir binanın bodrumunda saklanırken dışarıdaki serpintideki radyasyonun 1/200’üne maruz kalırsınız. Ancak, eğer böyle bir patlamaya yakınsanız; tek katlı, ahşap malzemeden evinizin oturma odası sizi ancak dışarıdaki miktarın sadece yarısından koruyabilecektir.

Peki, yakınınızda iyi bir sığınak yoksa ne yapmalısınız? Yetersiz bir sığınakta kalmaya devam etmeli mi, yoksa radyasyona maruz kalma riskini alıp daha iyisini aramalı mısınız? Ne kadar beklemelisiniz?

Kalmalı mı gitmeli mi?

2014’teki çalışmasında Dillon en iyi seçenekleri belirlemek üzere modeller geliştirdi. Kalmalı mı gitmeli mi sorusunun cevabı, serpintinin bulunduğunuz yere ulaşmasını belirleyecek faktör olan patlamadan ne kadar uzakta olduğunuza bağlı olmakla birlikte izlenecek bazı genel kurallar var.

Eğer, patlama olduğunda sağlam bir sığınağa yakın veya içindeyseniz daha az radyoaktif maruziyet için kurtarılana kadar orada bekleyin.

Eğer bir bomba sığınağında değilseniz ve yaklaşık 5 dakikalık, görülebilir bir mesafede, büyük bir binanın bodrumu gibi uygun bir sığınak olduğunu biliyorsanız hızlıca oraya geçin ve içerde kalın.

Ancak, eğer söz konusu binaya varmak 15 dakika kadar zaman alacaksa zayıf sığınakta bir süre beklemek daha akıllıca, tabii kabaca bir saat sonra daha iyi durumdaki sığınağa gitmeniz gerekecektir. (Giderken yolda birkaç bira alabilirsiniz; 50’lerdeki bir çalışma içeceklerin böyle bir patlamadan sonra daha lezzetli olduğunu gösteriyor!)[1] Bunu yapıp beklemenin amacı, en yoğun serpintinin bu sürede geçmesi ve maruziyetin azaltması.

Kaynak: businessinsider.de

[1]Scientists Nuked Beers To See If They Would Still Be Drinkable After An Atomic Blast  http://www.businessinsider.com/beer-soda-radiation-atomic-bomb-2012-9

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle