Şeffaf alüminyum artık gerçek oldu


İnsanın geldiği durumun göz kamaştırıcı olduğıunu ve eskiden bilim kurgu eserlerinde gördüğümüz bir şeyin artık gerçek olduğunu söylemek zorundayız. Neden bahsediyoruz? Star Trek: The Voyage Home (Uzay Yolu: Eve Dönüş) filmindeki şeffaf alüminyumu hatırlayanınız var mı? Birleşik Devletler Deniz Araştırma Laboratuarı’ndan Dr. Jas Sanghera sayesinde şeffaf alüminyum gerçek olmuş gibi görünüyor, kendisi “aslında bu bir mineral ve magnezyum alüminattan oluşuyor” diyor. Avantajı, camdan çok daha sert, kırılmaz ve sağlam olması. Çok daha sert koşullara dayanabiliyor – kum ve yağmur erozyonu dahil.

Sağlam bir malzeme olarak, camdan farklı biçimde daha iyi bir performans sergilleyecek bir spinel tabakası ile kaplı. İnsansız Otomatik Araçlar (UAV) gibi ağırlığa duyarlı platformlarda ve başa yerleştirilen yüz kalkanlarında kullanıldığında, dünyayı değiştirecek bir teknoloji olacağından eminiz.

Sanghera üretim biçimini şöyle anlatıyor: “Tozu sıcak bir prese yerleştiriyorsunuz, vakum altında baskı uyguluyorsunuz, işleme devam ettiğinizde ve doğru yaparsanız içeride saklı kumdan kurtuluyorsunuz ve birdenbire şeffaf bir malzemeyle karşılaşıyorsunuz”. Tabaka baskıdan kurtulduğunda öğütülüyor ve cilalanıyor ve daha ileri aşamalarda kurşun geçirmez cam gibi kullanımlara sahip oluyor. Yakın zamanlarda maliyeti azalırsa son kullanıcı uygulamaları da ortaya çıkacak, bunlar arasında akıllı telefonlar ve kol saatleri sayılabilir [Basın bildirisi].

Kaynak: ubergizmo.com

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle