Samsung Galaxy S4 için e-ink ekran geldi


Samsung Galaxy S4 şüphesiz piyasadaki en iyi akıllı telefonlardan biri fakat sahip olmadığı bir özellik var. Okuma keyfini üst düzeye çıkartan bir e-ink (elektronik mürekkep) ekran.

Samsung’un amiral gemisine bu özelliği ekleyerek okuyucuları mutlu etmek için kolları sıvayan PocketBook firması S4 için 4 inç (10cm) boyutunda e-ink ekran içeren bir kılıf geliştirmeyi başarmış.

S4'te zaten 5 inç boyutunda Full HD bir ekran var, ikinci ekran gerekli mi diye düşünebilirsiniz. Bu kısmı tartışılabilir ancak e-ink ekranların birkaç üstün özelliği okuyucuları cezbedebilir.

E-ink ekranlar basılı kitaba en yakın görüntüyü verebilmeleriyle biliniyorlar. Açık havada güneş altında hiçbir parlama yapmıyorlar hatta görüntüleri daha da netleşiyor. Bu ekranlarda arka aydınlatma olmadığı için kitap okuma keyfini gözlerinizi yormadan saatlerce yaşayabiliyorsunuz. Diğer bir artısı ise güç kullanımları. E-ink ekranlar sadece görüntü değişirken enerji harcıyorlar. Amazon’un kindle  e-kitap okuyucuları tek şarjla iki aya kadar kullanılabiliyorlar.

S4'e standart soketinden bağlantı kuran ekranın yanında bir de ücretsiz uygulama geliyor. Bu uygulama ile e-kitaplarınızı düzenleyebiliyor, görüntüleyebiliyorsunuz. Ayrıca telefonun ses tuşlarıyla da sayfa değiştirebiliyorsunuz.

Ürünün fiyatı ise henüz belli değil.

 

Kaynak: reviews.cnet.com

 

1 yorum

Yorum ekle
  1. 1
    Emrah Ayvacıoğlu

    E-ink ekranlı kılıf, akıllı telefonlarda kitap okurları için güzel bir icad olmuş. Ama özellik olarak görüntü kalitesi nasıl olur bilemiyorum.Telefondaki görüntü kalitesi ile eş değer olamaz belki ama ona yakın olması gerekir diye düşünüyorum. Aynı anda parlak ekrandan okumaya başlayıp arka aydınlatması olmayan e-ink içeren ekrandan okumaya devam etmek düşündürücü. Birde ürün; resimde dikkatimi çektiği gibi değildir umarım. Yani telefondaki yazının kopyası gibi olmuş 🙂

+ Yorum yap