Sakız çiğnemek sizi çok farklı gösteriyor


Geçtiğimiz günlerde bir sakız üreticisi, sakıza karşı önyargıları kırmak amacıyla Arjantin’de ilginç bir deney gerçekleştirmiş.

Buenos Aires Modern Sanatlar Müzesi işbirliğinde yapılan deneyde tek yumurta ikizleri kullanılmış. Deney sırasında tamamen aynı giyinen ve aynı duruşu sergileyen ikizlerin tek farkı ise birisinin sakız çiğnemesi.

Sergideki ikizlerin başına geçen ziyaretçilere ‘Bu ikizlerden hangisinin daha çok arkadaşı vardır’, ‘Hangisi daha çok partiye davet edilmiştir’, ‘Hangisi kötü polis’ gibi sorular sorulmuş. Sonuçlar ise çok ilginç, deneye katılan 481 ziyaretçinin % 73’ü sakız çiğneyen ikizi favorisi olarak seçmiş.

 

9 Yorumlar

Yorum ekle
 1. 2
  assasins

  bu gayet normal çünkü sabit kalan bir yüz insanlara pek çekici gelmez üstelik dinamik bir yüz pozitif enerji ve de insanın doğasında bulunan değişimin habercisidir. İnsanlara daha etkileyici gelir. Bu yüzden popüler odaklı düşünceleri üzerine toplar.

 2. 4
  eren

  “Deney” başarılı değil. Bu vidyoda öyle gözükmeseydi de aynı şeyi söyleyebilirdik fakat vidyoda da açıkça görülüyor ki iki tarafın yüz ifadeleri, vücut dilleri, postürleri farklı ve sakız çiğneyen her zaman sağda duruyor. Bu kadar çok değişken varken sunulan sonucun kantılandığını varsaymak hata olur.

 3. 5
  Erinç T.

  Bu deney bende tarafsızca hazırlanmış hissi uyandırmadı. Deneydeki ikizlerin tek farkı birinin sakız çiğniyor olması değil; sakız çiğnemeyen ikizin bakışları daha sert, ruhsuz, içine kapanık bir tutum sergiliyor. Dolayısıyla insanlar üstü kapalıca yönlendiriliyor.

 4. 6
  Mustafa Korkutata

  Bu deney fazlasıyla reklam kokuyor diyecegim ama zaten reklam için hazırlanmış. Açıkçası bende de objektif olmwdıkları izlenimi bıraktı.

  • 7
   Zeynep Keskin

   bence farklı milletlerden kişilerin de fikri alınmalıydı daha objektif olabilme adına… çünkü yaşayış tarzı bakış açısını etkiliyor. ben sevimli bulmazken sakız çiğneyen bir kişiyi başka bir milletten kişilerin hoşuna gidebilir…

 5. 8
  ordan geçen biri

  Soldakiler o yüz ifadesiyle orda durduğu sürece yanına sakız çiğneyen ikizini değil sakız koysan yine sağdaki seçilir. Sağdakilerin gözleri gülerken, soldakilerin bakışları donuk ve sert. deney başarısız reklam başarılı.

 6. 9
  Arnt

  Bence pek kayda değer bir deney olmamış.. Çünkü sakız çiğnemeyen çok asabi ve negatif enerji verir modda durduğundan ister istemez sakız çiğneyen sempatik ve favori olarak seçilecektir… Geri kalan %27 lik kısım ise kendi psikolojik durumlarına yakın hissettikleri için sakız çiğnemeyeni favori olarak seçmiştir…

+ Yorum yap