Sadece Aptallar 8 Saat Uyur


Eski devirlerde yaşıyor olsaydık zaman bu kadar önemli ve değerli olmayabilirdi ama günümüzde en değerli şey zaman ve gün geçtikçe de önemi artıyor. Zamanı parayla bile satın almak mümkün değil, bu yüzden de zamanı artıracak yöntemler önem kazanmaya başladı. İşte bu kitap da zaman yaratmanın, daha doğrusu elimizde olan zamanı nasıl daha fazla yaşanabilir, kullanılabilir hale getirebileceğimizin yollarından birini öneriyor, daha az uyumak.

Kitaplarında iddialı konular ve isimler seçen Erdal Demirkıran, insanların 8 saat uyuması gerektiği tezinin yanlış olduğunu ve bunun bir alışkanlık sonucu kazanılmış bir eylem olduğunu savunuyor. Bu tezini de kurgusal karakterler içeren bir roman formatında, değişik bir tarzda sunuyor.

Kitap boyunca tutarlı ve ikna edici kurgu hakim. Kitap bittiğinde hem potansiyelinizi keşfetme, hem de uyku düzeninizi yeniden sorgulamak adına kazanımlarınız oluyor.

Bir türk yazar tarafından özgün bir şekilde, sadece türkler okusun diye yazılmış bir kitabın ana kahramanının isminin neden bir türk ismi değil de Kendyn Sandyn olduğuna pek anlam veremedim

Kitabın bazı bölümlerinde, özellikle de sonlarında konu biraz fazla uzatıldığı için sıkabiliyor. Ancak kitabın geneli akıcı ve 325 sayfalık bu kitabı bir günde rahatlıkla okumanız mümkün.

 

6 Yorumlar

Yorum ekle
 1. 1
  Utku Tanrivere

  Kitabın adını duyduğumda epey dikkatimi çekmişti ve nasılsa sekiz saatten daha az uyuduğum için alınmamıştım açıkçası. Ana kahramanın Türk olmaması, belki de “aptal” hakaretine kimsenin alınmaması içindir; ancak okumadığım için net bir fikir belirtemiyorum tabi.

 2. 2
  Duygu Pelister

  İsmini çok duyduğum, uzun süredir almayı planladığım bir kitaptı. Sonunda yaz tatilinde aldım ve okudum. Anlatımının akıcı olması ve yormayan bir hikayesi olduğundan bir solukta okudum tüm kitabı.

  Kitapta, fazla uykunun insana zararlarının yanısıra çalışma saatlerinin ve uyku saatlerinin doğru ayarlanmasının, kişinin hayatına ne yönde katkılar sağlayabileceği anlatılıyor.

  Kitaptan oldukça etkilendim, uyku düzenimi ve çalışma saatlerimi değiştirmeye karar verdim. Kitabın içinde uyku saatlerini ayarlamaya yardımcı olacak bir çizelge bulunuyor. Bu çizelgeyi kullanarak kendime bir tablo hazırladım ve uygulamaya başladım.

 3. 3
  Orhan Yıldırım

  Anlatımının akıcı ve hikaye dilinde olması, kitabı okurken sıkılmamamızı sağlıyor. Kitapta sadece az uyumanın yanı sıra uyumadan geçirilen sürenin de iyi bir şekilde değerlendirilmesi gerektiği vurgulanıyor. Kitap ayrıca nasıl az uyuyabileceğimiz hakkında bilgi sunuyor. Kitapta en beğendiğim yer, kitabın ana karakterinin hipotalamus ile olan diyoloğuydu.

 4. 4
  Mete Egeli

  6 yıl önce okuduğumda çok etkilenmiştim. Kitapta anlatım akıcı tarihsel karakterlerden verilen örnekler oldukça güzeldi. Güneş batmaya yakın uyumanın etkileri de oldukça doğru görünüyor. Kitaptaki çizelgeyi de kullanarak kendime bir program yapmıştım ve uykuyu 5 saate kadar çekmiştim. Ancak baktığımda uyku süresini belirleyen faktörlerin iradeyle sınırlı olmadığını görüyorum. Düzenli ve nitelikli beslenmiyorsanız o 4 buçuk 5 saatlik uyku (programa uygun bir şekilde ayarlasanız da) dengenizi alt üst edebiliyor.

 5. 6
  esmanur

  Şuan okudum bitirdim o kadar muhteşem bir kitap ki beni harekete geçirecek çoğu şeyi kazandırdı tek tek bilgilendim aslında ben muhteşemim ve ben ne istersem o olur bunun kanaatine vardım kendime söz verdim güneş çatlatan incimin kıymetini bileceğim teşekkür ederim beni bilinçlendiren dünyanın en akıllı ve en muhteşem insanı ERDAL DEMİRKIRAN

+ Yorum yap