Rüzgâr türbinleri yırtıcı bir tür gibi kuşları öldürüyor


Rüzgâr türbinleri sürdürülebilir ekosistem ve ucuz elektrik temini için önemli bir alternatif enerji kaynağı fakat araştırmalar gösteriyor ki, rüzgâr türbinlerinin konumlandırıldığı bölgede yırtıcı bir tür gibi etki gösterip kuşları öldürüyorlar.

Uzun zamandır rüzgâr türbinlerinin kuşlar için tehlikeli olduğunu biliyoruz. Tipik bir rüzgâr türbini yılda binlerce kuşun ölümüne sebep olabiliyor. Özellikle şahinler ve kartallar gibi büyük yırtıcıların ölümleri ekosistemi olumsuz etkiliyor.

Bu konuyu bir bilimsel araştırma ile örneklendirelim: Hindistan Bilim Enstitüsü tarafından, Hindistan’ın Ghats bölgesinde rüzgâr türbinlerinin etkileri incelendi. Rüzgâr türbinlerinin bulunduğu bölgedeki yırtıcı kuş sayısının, diğer bölgelere oranla dört kat azaldığı gözlemlendi. Bu durum yırtıcı kuşlar için kötü bir durumken, leş yiyenler için sevindirici! Araştırma yapılan bölgede, besin zincirinde gerçekleşen olumsuz değişimeler gözlendi. Azalan yırtıcı kuş popülasyonuna karşın, kertenkele popülasyonunda artış görüldü. Rüzgâr türbinleri kertenkeleler için birer koruyucu etki göstererek, kaçmadan yaşayacakları bir ortam hazırladı. Fakat kertenkeleler de kendi avlarını hızlıca tüketmiş ve dramatik bir değişim meydana geldi.

İnsanoğlu geçmişte de yaşadığı olaylarla birlikte şunu çok iyi öğrendi ki; ekosistemdeki ufak bir değişikliğin sonuçları her zaman büyük olmuştur. Bir türün çıkarılması her şeyi değiştirebilir ve bu değişiklik olumsuz sonuçlara neden olur. Rüzgâr türbinlerinin sonuçları henüz tam olarak görülmese de bu durum zamanla olumsuz sonuçlara neden olacaktır.

Rüzgâr türbinlerinin kuş ölümlerine neden olması kanat yapılarıyla ilgilidir. Genellikle üç adet olan bu kanatlar 10 ile 200 metre uzunlukları arasında değişmektedir. İdeal dönüş hızı yakalamış bir türbin ortalama olarak dakikada 15 tur atabilmektedir. Bu dönüş esnasında kuşlar kanatlara çarpmaktadır. Peki ya kanat yapılarını değiştirirsek? Kuşların çarpmayacağı ve zarar görmeyeceği bir türbin düşünülemez mi?

Sorunu çözmek için ses cihazları ile kuşların bölgeden uzaklaştırılması ve türbinlerin konumlarının değiştirilmesi gibi bir takım denemeler yapılıyor. Eğer bu çözümler etkili olmazsa, türbinlerin çevresinde dengesiz bir ekosistem bizi bekliyor.

Netice itibariyle; türbinlerin kullanılmasının ekosisteme zararları tartışma konusu olsa da kullanılmaması da ayrı bir tartışma konusu. İnsanlık sanayi devrimini başlatırken yapmış olduğu yanlış enerji tercihinin sonuçlarını değiştirmek için tüm enerjisini sarf ediyor.  Rüzgâr türbinlerinin kullanılması bir bölgeyi tehdit ederken, kullanılmaması bütün ekosistemi tehdit ediyor. Çünkü hepimiz aynı gökyüzünün altında yaşıyoruz.

 

Kaynak: popularmechanics.com

 

3 Yorumlar

Yorum ekle
 1. 1
  Ferdi Türksoy

  Türkiye dahil, birçok ülkede kuş göç yollarına rüzgar santrali kurulmuyor. Türbin kanatlarının sadece spiral çizerek dönen ve yerdeki avına odaklanan avcı kuşlara çarpması sonucu yaralanma veya ölüme yol açtığı biliniyor. Ancak, bu konudaki istatistikler öyle binlerce ölüm şeklinde değil!
  Bilimsel ve geçerli referanslara dayandırılmadan yazılmış bir makale… Sitenin adına da yakışmamış!

  • 2
   Ekrem Kuşan

   Merhaba Ferdi Bey,

   ABC (American Bird Conservancy) tarafından yapılan çalışmalarda, sadece ABD’de yılda 10bin – 40bin civarında kuş rüzgar türbinleri nedeniyle öldüğü gözlemlenmiştir.
   Bkz: abcbirds.org

 2. 3
  Emre

  Merhabalar,
  Pencerelere çarparak ölen kuş ölümlerinin istatiksel sayısıının 100 milyon olduğu bilgisi ile karşılaştırarak, bu tarz spekülasyon yaratacak bilgilendirmeler için dikkatli olunması gerekmekte. Bununla birlikte, yazınızda verdiğim gibi referans bilgilere ihtiyaç olmaktadır. Çünkü, okuyucular buralardan edindikleri bilgiler ile yargılama yaparak yanlış bir ön yargıya sahip oluyorlar. Halbuki, 100 milyon kuş ölümü ile karşılaştırıldığında 10 bin kuş ölümünün aslında bir alarm olmadığı anlaşılıyor. Tabiki amacımız olabildiğince çevreci davranarak teknoloji ile hayatı güzelleştirmek. Bu kadar uzun yazmamın sebeplerinden biri de şudur: katılmış olduğum Rüzgar Sempozyumunda rüzgar santralleri ile ilgili sadece 10-40bin ölüm sayısı bilgisine sahip çevrecilerin sadece olumsuz eleştirilerde bulunması dikkatimi çekmişti. Bu şekildetek yönlü eleştiriler her zaman teknolojik gelişmelerin duraklamasına sebep olmaktadır.
  Bkz. https://science.howstuffworks.com/environmental/green-science/wind-turbine-kill-birds.htm

+ Yorum yap