Rusya’ya düşen meteor heyecan yarattı


Rusya'nın Ural bölgesi stratosferde gerçekleşen bir meteor patlaması ile sarsıldı. Patlama birçok binaya hasar verirken, yüzlerce insanı etkileyerek küçük çapta yaralanmalara sebep oldu.

İlk alınan bilgilere göre Chelyabinsk yakınlarındaki Urzhumka hava kuvvetleri Rus radarlarına giren bu meteoru tespit ettikleri anda parçalara ayırmak amacıyla bir uçak filosu havalandırarak harekete geçti.

Regnum haber ajansının askeri kaynaklardan aldığı bilgilere göre videoda gördüğünüz yoğunlaşmış su buharı izleri bize meteorun askeri güçler tarafından vurulmuş olabileceğini gösteriyor. Ayrıca patlamadan sonra askeri kuvvetler üç adet çarpışma bölgesi tespit ettiler.

Bunlardan en ağır hasar göreni yerel bir çinko fabrikası oldu.

Rus uzay ajansı Roskosmos, Chelyabinsk yakınlarına düşen parçanın bir meteor olduğunu doğruladı ve ekledi: "Yaptığımız ön keşiflere göre, uzaydan gelen bu obje teknojenik olmayan bir kaynağa sahip. Ayrıca dünyamıza çarptığı sırada düşük bir açıyla saatte yaklaşık 30 km/s hızla ilerliyordu."

Moskova saatine göre 14.30 itibariyle 84'ü çocuk 514 kişinin tıbbi destek talebiyle hastanelere başvurduğu bildirildi.

Radyoaktif, kimyasal ve biyolojik tehditlere karşı hazır bekleyen Rus kuvvetleri alarm seviyelerini en üst seviyeye çıkardılar. Patlamanın yeryüzünde değil de stratosferde gerçekleşmesi çok geniş bir alanın bu tehditlere karşı kontrol edilmesini gerektiriyor.

Görgü tanıklarının verdiği ifadelere göre patlama bir deprem kadar şiddetliydi, aynı anda çok parlak bir ışık oluştu, meteor arkasında yoğun bir duman bırakarak patladı ve yeryüzüne dağıldı.

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle