Rusya’da 30.000 yıllık tüylü mamut bulundu


Moskova Gazetesi'nin haberine göre Kuzey Rusya, Taymyr Peninsula'da 11 yaşındaki bir çocuk, yukarıda görünen 30.000 yıllık ve yaklaşık 500 kilo ağırlığında bir "Tüylü Mamut" kalıntılarına şans eseri ulaştı. Bilim insanları kutuplarda bulunan sürekli donmuş buz kütlelerinin içinde kendini koruyan bu kalıntıya ulaşmak için kazı çalışmaları başlattı.

Tüylü mamutların sürekli buzulların bulunduğu bölgede en az 1929 yıllarından beri bulunduğu biliniyor fakat bu kalıntının diğer bulunanlardan farklı olarak dişleri, ağzı ve tekne kaburgaları ile tamamıyla bir bütün olarak kaldığını kaydetmişler.

Asıl yani bilimsel ismi ile Sopkarga mamutu olarak bilinen bu mamuta, onu bulan çocuğun takma adını yani "Zhenya" koyulmuş. Taymyr Tabiat Müzesi'nde sunuma kaldırılmadan önce Paleontologistler tarafından incelenmek üzere Moskova ve St.Petersburg'a götürülecek.

Ve bu sırada Japonya'da bir grup bilim insanı ise Rusya'da bir laboratuvarda buz tarafından zarar görmüş DNA'lar üzerinde çalışarak bir klon oluşturma çalışmalarına başlamışlar.

 

Kaynak: http://www.dailygalaxy.com/

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle