Ruslardan yeni nesil tank: T-14 Armata


İlk olarak Rusya’nın kurtuluş günü kutlamalarında görünen yeni nesil rus tankı ile ilgili detaylar netleşiyor.

Rusya, ordusunu yeni nesil zırhlı araçlarla yenilemeye başladı. Armata isimli kaide (zırhlı araçların paletli alt kısmı), yeni nesil zırhlı araçların ana plaformunu oluşturuyor. Bu kaide daha önce T-15 isimli zırhlı araçta kullanılmış. Yeni nesil tank T-15 de aynı kaideyi kullanıyor.

T-14-2

Şu ana kadar 20 adet üretelin T-14 Armata isimli tanktan 2015’ten 2020’ye kadar 2.300 adet üretilmesi planlanıyor. 10,8 metre uuznluğunda, 3,5 metre genişliğinde ve 3,3 metre yüksekliğindeki tankın ağırlığı 48 ton (savaş durumunda ek teçhizatlarla 49 ton). 80-90 km arasında hız yapabilen tankın menzili de 500 km. Her bir tankın birim maliyeti ise 7,6 milyon dolar.

T-14 Armata’nın en büyük özelliği, turret’inin (top kulesi) otomatik olması. Bu şekilde bu koca tank sadece 3 mürettebatla kontrol edilebiliyor. Mürettebatla turret ve arka bölüm arası zırhla ayrılıyor ve olası isabet alma durumlarında mürettebatın kaybı riski azalıyor. 125 mm’lik ana topa sahip T-14 Armata, kolay bir modifikasyonla 158 mm top takılmasına da hazır olarak üretilmiş.

T-14-3

Rusya’nın bir önceki nesil ana muharebe tankı T-90, hafif zırhı ve yüksek manevra kabiliyeti ile ön plana çıkıyordu. Amerikan Abrams tankından 20 ton daha hafif olmanın bedeli de yüksek kapasiteli tank mermilerine karşı daha savunmasız olması sonucunu çıkarıyordu. T-14 Armata ise geliştirilmiş ağır zırhı ile bu açığı kapatıyor.

Ruslar yeni nesil tanklarına çok güveniyorlar. İdddialarına göre ürettikleri bu tank, Batı’daki diğer tüm tankların en az 20 yıl ilerisinde.

Kaynaklar:

Russia’s new robotic tank reveals secrets of machine at centre of $500BILLION military upgrade
https://en.wikipedia.org/wiki/T-14_Armata

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle