Rus bilim insanları kömürden altın elde etmenin bir yolunu buldu


Rusya Bilimler Akademisi’nin Uzak Doğu dalındaki araştırmacılar, kömürden altın elde etmek için bir tesis kurduklarını açıkladı. Olayın gerisindeki bilimsel gerçekler iş adamlarına geri adım attırabilir, işlem o kadar yüksek verimli değil; bir ton kömür yakıldığında bir gram altın elde edilebiliyor. Şu anda bilim insanlarına göre verim ton başına 0,5 gram veya 1500 ruble civarında. Bu da kabaca 23 Amerikan doları ediyor.

Süreç 15 yıllık çalışmanın sonucu

Altın elde etmek için, kömürün yakılmasıyla elde edilen duman yüz kat saflaştırılacağı bir sisteme gönderiliyor. Kalıntı sulu bir filtreden geçiriliyor ve altının daha sonra metal haline getirileceği bir yerde toplanıyor.

Bilim insanları, sistemi önümüzdeki yıl Amur bölgesinin kazanlı evlerinden birinde test edecek ve sonunda endüstriyel ölçekte bir cihaz geliştirmek için destek almayı umuyor. Süzme sistemini belediyeye ait bir kazanlı evde denemeyi düşünüyorlar, çünkü bir mevsimde 8-10 bin ton kömür yakılıyor ve bu da 10 kilogram altın elde etmek demek oluyor. Bütün süreç şu anda (bahara kadar) durmuş durumda, çünkü sıcaklıklar sıfırın altında seyrediyor. Sürecin bir kısmı dışarıda yürütülüyor ve süzmek için kullanılan su donuyor.

Kaynak: rt.com


Kategoriler
Etiketler4 Yorumlar

Yorum ekle
 1. 1
  Ferdi Göçmen

  Desenize sonunda simyacıların hayalleri binlerce yıl sonra da olsa da gerçek oluyor.Ancak aklıma takılan bi nokta var.Neden sadece altınla sınırlı kalsın ki tamam altın değerli bi maden ancak tükenmekte olan kaynakların yerine tükenme ihtimali çok az olan kaynakları kullanırsak ve bir şekilde bunu uygun maddeye dönüştürmeyi başarırsak bir döngü elde edebiliriz.Bu da enerji kaynaklarının tükenme sorununu ortadan kaldırabilir.Biliyorum yorumum bayağı bi bilimkurgu tarzı oldu ancak insanoğlu farklı düşünmeye başlar ise belki de sonunda savaşların milyonlarca masum insanın ölmesini engelleyebiliriz.Yeter ki olmaz demekten vazgeçip her hareketimizi doğru bi şekilde yapalım.Zira azalan kaynaklar dolayısı ile insanoğlunun bu gezegende pek vaktinin kalmadığını söylemek yanlış olmaz.Saygılarımla

  • 2
   Hamdi Baydemir

   Yapılan iş, simyacılık değildir. Kömür içinde zaten var olan fakat miktarı itibariyle işletilmesi ekonomik olmayan altının bir takım yöntemlerle kazanılmaya çalışılması denemesidir.
   Bu şekildeki altın işletmeciliği, altının yan ürün olarak bile değerlendirilmesi açısından kayda değer bir ekonomik getiri sağlamaz.
   Yapılan iş bir ‘macera’dır…

 2. 3
  Metin

  Taş kömürünün içinde zaten çok düşük miktarda altın cevheri mevcutsa bu cevheri çıkarabilmek için bir teknik geliştirmiş olabilirler belki. Öyle kömür yakmakla filan altın elementi oluşturduklarını filan iddia ediyorlarsa zaten dünya neresiyle güleceğini şaşırır.

+ Yorum yap