Robonot’tan sekiz ayaklı Spidernot’a geçiş yapılanması


NASA, sahip oldukları ve uzayda var olan çalışmalarda kullandıkları Robonot robotik sistemlerine artı donanım eklemeyi düşünüyor. Böylece sistemi birden fazla ayağa sahip Spidernot projesi haline çevirmek hedefleniyor.

NASA Johnson Uzay Merkezi'ndeki bilim adamları ve mühendisler böylesi sekiz ayaklı örümceği andıran yenilenme sayesinde, Robonot’un uzay giysisi içinde olan bir astronotun gerçekleştirmesi çok tehlikeli ya da belli bir seviyede kontrol gerektiren konuları gerçekleştirebileceğini düşünüyor. Spidernotlar ayrıca geliştirilmelerinin bir parçası olarak sahip oldukları “ağ” ya da uzay zincir teknolojisi diyebileceğimiz sistemle yörüngedeki devasa yapılar arasında hareket edebilecekler.

NASA’nın sahip olduğu Mars'ın astreoid ve diğer noktalarına insanlı araç yollamak için faal planlarda öne çıkan görevler için Dünya'da kurulması çok büyük ya da çok hassas olan araçların kullanılması gerekiyor. NASA’nın buna çözümü ise yollayacağı bu tip mekanizmalar ile yeni uzay rıhtımı haline gelecek olan uzay istasyonlarının kurulması.

Bu istasyonlar uzun gezegenler arası yolculuklar için gerekli olan koşulları sağlayacak araçların yapı için belli başlı mola noktaları olabilir. İnşaat aşamasına yardım etmek için de, böylesi uzay taşıtı dışı etkinliklerde Spidernot’lar devreye girecek.

NASA’daki bilim adamları eklem bacaklılardan esinlenerek hazırlanan bu sekiz bacaklı sistemi beğenmiş ve bu proje sayesinde uzay inşaatlarında birçok artı olacağına inanıyorlar.

Spidernot’un gerçek bir örümcek gibi kendine ait “ağ” üretme yeteneği bile var. İki yapı arasında yolculuğunu sağlamak için uzay zincirlerini kullanabiliyor ve bir destek mekanizması sağlayarak farklı bölgelere “sürünerek” gidebiliyor.

Charles Sheffield’ın 1979 tarihli Dünyalar arasındaki ağ isimli romanını okumuş olan biri varsa hiç şüphesiz onun örümcek robotunu anımsayacaktır. İşte hayal gücümüzden gerçeğe yansımış bir başka buluşun daha aramıza girdiğini rahatça söyleyebiliriz.

 

Kaynak: technovelgy.com

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle