Reaktif oksijeni serbest bırakma


Kanada'daki araştırmacılar, üzerine bir laser ışını tutulduğunda singlet oksijen salan nanoparçacıklar üretti. Nanoparçacıklar fotodinamik terapinin etkinliğini artırabilir.

Doğru koşullar altında, oksijen, ışık ve foto-hassaslaştırıcı moleküller birleşerek singlet oksijen adı verilen kısa ömürlü ve zehirli oksijen türü oluşturuyor. Bu, bazı kanserlerin tedavi edildiği fotodinamik terapinin temelini oluşturuyor. Normalde, fotodinamik terapide hedef hücrelerde oksijenin bulunması gerekir,ancak tümörler çoğunlukla sağlıklı dokulara nazaran çok daha düşük okisjen seviyeleri içermektedir.

Şimdi ise, Simon Fraser Üniversitesi'nde çalışan Neil Branda ve arkadaşları, oksijenin varlığını gerektirmeyen bir sistem geliştirdi. Araştırma ekibi altın nanoparçacıklarının yüzeyine antrasen endoperoksit ligandlarını tutturdu. Atımlı laser ışığına nanoparçacıklar maruz kaldığında endoperoksit bağlarını kıracak ve singlet oksijen oluşturacak kadar ısı oluşturabilen fototermal bir etki ortaya çıkıyor.

Çin'deki Dalian Teknoloji Üniversitesi'nde fotohassaslaştırıcılarla çalışan Jianzhang Zhao, “Bu kavram kanıtlama, kontrollü bir şekilde singlet oksijen üretmek üzere yeni bir yol sunuyor” diyor.

Almanya'daki Karlsruhe Teknoloji Enstitüsünde nanoparçacıkların biyoişlevlendirilmesi konusunda uzman olan Ljiljana Fruk, çalışmanın yeni bir yolla mevcut kavramları mükemmel bir şekilde kullandığını söylüyor:

“Altın nanoparçacıkların ışıma ile ısı üretme yeteneği hücre apoptozunda başarı ile kullanılmaktadır” diyor.

Fruk, nanoparçacıkların hedefli dağıtılmasının katılma konusunda zorluklar oluşturacağını düşünüyor, ancak bu sisteme başarı ile dönüştürülebilecek nano-kargoların yöneltilmesi için stratejilerin var olduğunu belirtiyor. “Gelecekte bu çalışmadan türeyen daha ilginç şeyler de olacağını düşünüyorum” diyor.

Bundan sonra, Branda nanoparçacıkların suda çözünür hale getirilmesini ve hücre koşullarına uymasını başarmaya çalışıyor.

“Dokular ve hayvanlarda test etmekle ilgili uzun vadeli amacı gerçekleştirmekten önce kültürlü hücrelerde singlet oksijenin salınmasını çalışabiliriz” diyor.

 

Kaynaklar

http://www.rsc.org/chemistryworld/2013/05/singlet-oxygen-release-gold-nanoparticles-photodynamic-therapy-anthracene-endoperoxide

A M Asadirad, Z Erno and N R Branda, Chem. Commun., 2013, DOI: 10.1039/c3cc42217h


Kategoriler+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle