Rambaxy isimli Hint firması yeni sıtma ilacı Synriam’ı piyasaya sundu


Hint farmasötik firması Ranbaxy, sıtma için daha etkili ve basit bir tedavi sağladığını iddia ettiği Syriam isimli ilacını piyasaya sürdü. Bu ilaç, son yıllarda direnç göstermesi nedeniyle sorunlar yaşamaya başlayan, sıtmanın en etkili tedavilerden biri olan artemisinin maddesine dayalı olmayan ilk ilaç oldu. Ranbaxy, Synriam'ı Hindistan'ın ilk geliştirdiği ilaç olarak ilân etti, ancak aktif içeriğinden hiç biri ülkede keşfedilmemişti.

Arterolan, Sıtma İlaçları Girişimi tarafından desteklenen çok disiplinli bir ilaç keşif projesi ile bulundu

Ranbaxy firması, Synriam'ı arterolan maleat ve piperakin fosfatın sabit dozlu kombinasyonu olarak geliştirdi, arterolan da artemisinine bir alternatif olarak geliştirilen yeni kimyasal birim olarak yerini aldı. Synriam Dünya Sağlık Organizasyonu (WHO) tarafından üretilen, ilaca karşı direnç görünümünü geciktirmek üzere geliştirilen rehber bilgileri takip etmek üzere bir kombinasyon tedavisi olarak üretildi. Klinik çalışmalarda, Ranbaxy firması üç gün boyunca günde üçer tablet alındığında kurtulma şansının %95 olduğunu bildirdi; diğer tedavilere göre bu tedavi daha basit bir ilaç rejimi sunuyor.

WHO'ya göre, her yıl 225 milyon yeni sıtma vakası bildiriliyor, bunlar içinde 650 binden fazla kişi ölüyor. Bunların çoğu gelişen ülkelerde oluyor. Bunları düşünerek, arterolan bileşiğinde, maliyetleri düşürürken basitçe miktarı artırabilecek bir sentez yöntemi geliştirip yeni bir ilaç oluşturma amacı güdüldü. Buna karşıt olarak, artemisinin bileşiğinin üretimi hâlâ bitkisel kaynaklardan ve pahalı bir proses ile yapılıyor. Arterolanın basit sentez prosesi, bir kutusunun 3 ABD dolarından daha düşük bir fiyata satılabileceği anlamına geliyor.

Hindistan'ın bilim ve teknoloji bakanı Vilasrao Desmukh, Ranboxy firmasını Synriam ilacının piyasaya sürülmesinden dolayı tebrik etti. Bakan, şöyle konuştu: “Tamamen yerli AR-GE ile geliştirilmiş ve piyasaya sürülmüş, türünde ilk yeni bir kimyasal bileşiği bildirmekten mutluluk duyarım”. Ancak, tamamı Hindistan'da üretilen ilk ilaç olması nedeniyle dünya medyası Synriam'ı tebrik ederken, Ranbaxy'nin basın bülteninde, ilacı keşfedenlerin adı bulunamadı.

Arterolan bileşiği, bir İsviçre hayır kurumu olan Sıtma İlaçları Teşebbüsü tarafından desteklenen çok disiplinli bir proje ile keşfedildi. Başlarında ABD, Nebraska Tıp Merkezi Üniversitesi'nde çalışan Jonathan Vennerstrom olmak üzere, ABD, Birleşik Krallık, İsviçre ve Avustralya'dan bir araştırma ekibi, ilginç molekülde bir adamantan ve bir ozonür bulunduğunu ortaya çıkardı.

2003 yılında keşfedildiği zaman, Ranbaxy ile beraber çalışan Sıtma İlaçları Girişimi, geliştirme aşamısını kliniğe taşıdı. Ancak, Girişim klinik deney verilerini değerlendirdikten sonra ilacı sıtma için tek dozluk tedavi sağlayacağını düşündüğü arterolan türevi üzerine odaklanmak için geliştirmekten vaz geçti. Girişimin savunma ve iletişim müdürü Jaya Banerji, konu hakkında şöyle diyor: “Ranbaxy ile 2007'ye kadar işbirliğimiz sürdü, projeye 20 milyon dolardan fazla yatırdık”. “Ranbaxy firmasına, ücretsiz olarak bu bileşik için telifsiz, dünya çapında bir lisans verildi”.

Yeni kimyasal bileşik içeren ilaç geliştirmeyi başka hiçbir Hint farmasötik şirketi becerememişti. Hint ticari dergisi olan Chemical Weekly'nin editörü şöyle diyor: “Sıfırdan bir ilacı geliştirmenin maliyeti Hint farmasötik camiası için büyük bir zorluk, çünkü ilaç keşif prosesinde büyük AR-GE maliyetleri ve çok düşük başarı oranları var”. Hint farmasötik endüstri izleyicileri, Synriam'ın piyasaya sürülmesinin yarattığı coşkunun, Ranbaxy firmasının Japon bir farmasötik firması olan Daiichi Sankyo tarafından satın alınmasından beri ilaç keşif faaliyetlerini azaltması gerçeğini gizleyebileceğini söylüyor. Daiichi Sankyo, Ranbaxy şirketinin çoğunluk hissesini 2008 yılında, global jenerik ilaç pazarında baskın bir konum alabilmek amacı ile 4,6 milyon dolara satın almıştı.

Ranbaxy, Synriam'ı Afrika, Asya ve Güney Amerika'daki sıtma ile mücadele eden ülkelere pazarlamayı plânlıyor. Ucuz fiyatı ve yüksek etkinliği nedeniyle, Synriam WHO'nun 2050 yılına kadar sıtmayı dünya yüzeyinden silme amacını gerçekleştirmede bir adım daha atmasını sağlayabilir, ancak Ranbaxy bunun için bütün itibarı kendi üzerine geçiremeyecek.

Aktaran: Akshat Rathi

Kaynaklar: http://www.rsc.org/chemistryworld/News/2012/May/ranbaxy-synriam-anti-malarial-mmv-india.asp

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle