Raman spektroskopisi ile diş çürümesinin önüne geçiliyor


ABD’deki bir araştırma grubu, diş çürüklerinin uyarı sinyallerini bulmak için Raman görüntüleme sistemlerinin potansiyelini kullanıyor.

Diş çürükleri, ağız içi bakteriler tarafından üretilen laktik asidin diş üzerindeki koruyucu mineral kaplamayı bozarak bunların çürümesine yol açması ile ortaya çıkıyor. Çürümenin işaretlerinin erken safhada tespit edilmesi, ağrılı enfeksiyonlar ve diş kaybını başarılı bir şekilde önleyerek tedavi etmek için son derece önemli, ancak diş hekimi bunları gözle muayene veya X-ışını görüntülemesi ile zorlukla görmek durumunda kalıyor.

Raman spektroskopisi, mineral kristallere çok hassas olan bir yöntem olduğu için vücut dokularının mineral içeriğini değerlendirmek için yaygın bir şekilde kullanılıyor. Ancak, klasik Raman görüntülemesi doğrusal bir laser ışığı kullanır, bu da bir seri spektrum oluşturur ve örneğin lasere göre hareket ettirilmesini gerektirir. Bu da zaman alıcı ve klinik olarak kullanılmasını engelleyici bir durumdur.

Geniş alan Raman görüntülemesi Ozan Akkus ve Case Western Reserve University’deki ekibi tarafından daha etkili bir yöntem olması dolayısı ile inceleniyor. Bu grubun en son stratejisi, geniş alan Raman görüntülemesi ile yakın kızılötesi laserleri, özel filtreleri ve 2 boyutlu yük eşlemeli cihaz (CCD) içeren kameraları birleştiriyor. Klasik Raman görüntülemesinden farklı olarak yalnızca ilgilenilen dalga sayılarına ait görüntüleri üretiyor ve laser demetinin odağı ile oynayarak daha büyük alanların da analiz edilebilmesini sağlıyor.

Düşük ve yüksek mineral içeriğine sahip alanlar zayıf ve şiddetli Raman sinyali veriyor. Süreç ise daha önce kullanılan Raman yöntemlerine göre 13 kat daha hızlı gerçekleşiyor. Akkuş, “bir diş yüzeyi üzerindeki mineral dağılımını görüntüleme imkânı olsa, ortaya çıkmış sorunların tanımlanması ve çözülmesi mümkün olur” diyor.

Jemma Kerns, University College London’da (Birleşik Krallık) Raman spektroskopisi uzmanı olarak çalışmakta olup Raman spektroskopi görüntülemesinin bu şekilde uygulanması ile diş lezyonlarındaki mineral değişiminin tanımlanabileceğini söylüyor ve “gelecekte hastalara doğrudan fayda sağlayacak, daha iyi tedavi olanaklarının geliştirilmesine izin verecek” diyor.

Akkuş, bu çalışmayı pratiğe dökmek amacı ile prosedürün maliyetini düşürmek ve görüntülenen alanın artırılmasını arzu ettiklerini söylüyor.

Kaynaklar

Bu çalışmaya 22 Mayıs 2014 tarihine kadar erişim serbesttir. Aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz:

S Yang et al, Analyst, 2014, DOI: 10.1039/c4an00164h

1 yorum

Yorum ekle
  1. 1
    Hasan Aydemir

    Ben bir diş hekimiyim. Yazınız görünce şaşırdım ve ilgimi çekti. Ülkemizde diş çürüğü olan insan sayısı çok fazla. İnsanlar dişlerine bakım yapmak yerine implant tedavisi görmeyi tercih ediyor. Kanal tedavisini gereksiz bulan insanlarda bir hayli fazla. Umarım bu yöntem ve teknik ile çürüklerin önüne geçebiliriz.

+ Yorum yap