Ralph McQuarrie’dan Star Wars sanatı


Her yıl 4 Mayıs’ta yapılan “4 sizinle olsun” selâmları pek çok kişi tarafından kabullenildi, Yıldız Savaşları’nın hem tasarım, hem de popüler kültür üzerine büyük bir etkisi var; Yıldız Savaşları gezegende kutlanmaya devam ediyor (Jedi’lerin sonu gibi, ancak hiper Ewok’lar yok). Şimdi bazı muhteşem Yıldız Savaşları sanatını kutlayalım.

Şimdi, Yıldız Savaşları konulu ve Ralph McQuarrie tarafından oluşturulmuş güzel bir koleksiyona bakacağız. McQuarrie’nin orijinal Yıldız Savaşları filmleri için oluşturduğu sanatı bütün seri için itici güç oldu, ve o, başka bir kişiden daha çok, sinema tarihinde en “ikon” olan karakterlerden bazılarını oluşturmakta çok yardımcı oldu.

Not: Bu illüstrasyonlar ilk olarak Imagine FX dergisi’nde görüntülenmiştir.

1. Luke ve C-3PO Tatooine’de manzarayı seyrediyor

Burada Luke Skywalker’in kendi gezegeni olan Tatooine’den bir parça görüyoruz. Çöl ortamı, efsanenin önemli bir kısmını oluşturuyor ve güzel bir sanat eseri meydana çıkıyor. Gezegenin yaşam formları olan Womp sıçanı ve bantha’ları hayâl etmek mümkün.

2. Orijinal Darth Vader Yıldız Savaşları sanatı

Vader’in ekranda nasıl göründüğü ile ilgili değil; McQuarrie’nin orijinal çizimlerine dayanarak Darth Vader’in ekranda gözüktüğü şeklin buna oldukça yakın olduğunu görüyoruz. Vader’in göz korkutan hâli, pelerini ve miğferinin görüntüsü çok çok yakın.

3. Hoth’ta AT-AT görüntüleri

Hoth Savaşı sırasında bir AT-AT ile bir kar motorunun (snowspeeder) kılıçları çektiği âna ait temsili bir resmi görüyoruz. Son tasarımlara çok yakın olduğu görülen bu görüntülerde the Empire Strikes Back filminde bu ânın neden olmadığını insan merak ediyor.

4. Luke Hoth’da düşüyor

Asi Birlik (Rebel Alliance) tarafından giyilen turuncu uçuş kıyafetleri bu Yıldız Savaşları görüntüsünde açıkça ortada. Bu çizimde aracı düşmüş bir pilot (muhtemelen Luke) görülüyor ve bir AT-AT kendisine doğru yaklaşıyor. Gerçekten muhteşem.

5. Luke ve Leia

The Empire Strikes Back filminin kapanış sahnesindeki ilhâmı mı arıyorsunuz? Artık daha fazla aramayın. Bazı karakterler kayıp olabilir ancak bu Yıldız Savaşları resminin Lucas’ın ikinci filminin kapanış sahnesinde cidden ilham getirdiğini düşünmek mümkün.

6. Çılgın bir rancor peşinizde!

Rancor, Return of the Jedi filminin ortalarında bir yer alıyor ve bu çizimde, Ralph McQuarrie bu durumu çizimlerine taşımış gözüküyor. Jedi’nin başlangıcında yer alan bu sahne, Luke’nin bir Jedi olma sürecini gözler önüne seriyor ve Jabba’nın hayvanını büyük rancor’a doğru salıyor.

7. Jabba’s Sail Barge

Jabba’s Sail Barge’deki aşağılık olayları düşünmek istemiyoruz, ancak bu görüntüde Sarlacc Pit üzerinde dengeye gelmeye çalışan bir araç görüyoruz, burada pek çok gemi nâhoş olaylarla karşılaşıyor. Yine, filmdeki görüntüler ile McQuarrie’nin sanatı karşılaştırıldığında neredeyse birebir kopya olduğu görülüyor.

8. Speeder Bike süren Luke

Bazıları için, Endor Ewok’ların evidir, bazıları için ise bütün Yıldız Savaşları efsanesi için en çok kalp çarptıran takip sahnelerinden birinin geçtiği yerdir. Bu resimde, Luke’un İmparatorluk askerlerinden kaçmaya çalıştığı bir sahneyi görüyoruz. McQuarrie hızı mükemmel bir sezgi ile göstermiş ve yine son filmde gördüğümüz gibi, speeder bike ile bu çizimdeki aynı…

Umarız, bu yazı size Ralph McQuarrie’nin dünyasına bir bakış açısı kazandırmıştır, daha çok şey öğrenmek isterseniz, örneğin onun tasarım geçmişini, çalışma tekniklerini ve George Lucas ile tesadüf eseri bir araya gelmesinin hayatını nasıl değiştirdiğini görmek isterseniz, Imagine FX sitesindeki Ralph McQuarrie röportajını okuyun.

Kaynak: http://www.creativebloq.com/inspiration/star-wars-art-1233579/


Kategoriler+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle