Radyo dalgaları kalpazanlara karşı


Kalpazanlara karşı radyo dalgaları ile çözüm

Suudi Arabistan'daki bilim adamları, kalpazanlığı engellemek için banknotlara radyofrekans tanımlama (RFID) parçacıkları koydu.

Kral Abdullah Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nden (KAUST) baş araştırmacı Husam Alshareef, “Şu andaki, kalpazanlığa karşı yürütülen mücadele hologramlar, fluoresan mürekkepler, özel iplikler, filigranlar, yüksek baskı gibi unsurlar ile sınırlıdır” dedi. “Ancak bu özelliklerin pek çoğu taklit edilebiliyor. Güvenlik özelliklerinin yeni neslinde RFID işaretlemesi gibi bir tür elektronik devre mevcut olmak zorunda”.

RFID işaretleri ile kalpazanlık çok daha zorlaşıyor © Wiley-VCH

Pasif RFID işaretleri zaten şu anda evcil hayvanların tanınmasında, araçların geçerken ücret ödemesinde ve kütüphanelerde kitaplar için barkodlar yerine yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bunların bir güç kaynağı yoktur ama radyo dalgaları ile aktifleştirildiği zaman benzersiz bir kimlik sinyali gönderebilirler. Bu şekilde, banknotlar, kalpazanlığı çok zorlaştıracak şekilde benzersiz güvenlik bilgisi için kontrol edilebilir. Banknotlar için temel sorun ise sert, esnek bir yüzeye RFID'lerin nasıl ekleneceğidir.

Alshareef'in ekibi, bu sorunu çözmek için açık/kapalı düğme oluşturmak için bir dış alan uygulandığında ters çevrilen bir yüksek polarizasyon içeren ferroelektrik organik polimerlere dayanan bir RFID işareti hazırladı. Her iki işaret, sert banknot yüzeyini kaplayan yumuşak bir polidimetilsiloksan tabakası üzerine inşa edilmiş ve bükülme hareketlerinde RFID tabakalarını gerginlikten korumaktadır.

Ferroelektrik transistör hafıza cihazı, iletkenliğini artırmak için dimetil sülfoksit ile aşılanmış poli(3,4-etilendioksitiyofen)poli(stirensülfonat) yapısındaki iletken polimerden bir tabaka eklenerek yapıldı. Bu tabaka alt köprü elektrotları olarak davranıyor ve ferroelektrik poli(viniliden fluorür trifluoroetilen) tabakası ile kaplanıyor ve son alarak aktif kanal iletkeni olarak bir pentasen tabakası geliyor. Son olarak, kaynak ve boşaltma elektrotlarını oluşturmak üzere altın ilave ediliyor

Bu yüksek performanslı cihazların düşük zorlayıcı alanları vardır (50MV/m), yüksek polarizasyon (8.2μC/cm2) ve yüksek değiştirme akımları (40μA/cm2) özelliğine sahiptirler. Polimer elektrotlar temel mantıksal işlemler için yeterli olan frekanslarda iyi çalışıyorlar.

Ancak, RFID'ler banknotları basmak için kullanılan mürekkep içine konamıyor, çünkü cihazların konumunun ve üretiminin teker teker olması gerekiyor. Alshareef, “kullanılan ham maddelerin çok pahalı olmadığını” söylüyor. Alshareef'e göre, bu hafıza birimlerinin, birim başına 10 sentten daha düşük bir maliyetle üretilebilmesi akla yatkın geliyor.

ABD'deki Harvard Üniversitesi'nden kâğıt esaslı mikroakışkan cihazlar üzerine uzman George Whitesides, kâğıt üzerine ferromanyetik elementlerin konulmasında geliştirilen yeni yöntemin kesinlikle ilginç olduğunu ve bir seri hafıza uygulamalarında ve kalpazanlığa karşı yürütülen mücadelede kullanılma potansiyeli olduğunu söylüyor. Whitesides, şunu da ekliyor: “Para birimi özellikle zor bir hedeftir, çünkü katlama, kazıma ve çamaşır makinesinin tamburunda yuvarlanma gibi zorlayıcı şartlar altına girebiliyor”.

Aktaran: Steve Down

Kaynaklar

M A Kahn et al, Adv. Mater., 2012, DOI: 10.1002/adma.201200626 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle