QWERTY’ye alternatif yazım sistemi


ASETNIOP,  QWERTY klavye sisteminin modifiye edilmiş bir hali olarak ortaya çıkmaya hazırlanıyor. Sistem, her harf için ayrı tuş yerine bütün alfabeye ulaşmak için akortlara -eş zamanlı birden fazla parmak kullanımı- dayanıyor. Akortlandırılmış metot, geleneksel tarzdan tamamıyla uzaklaşıyor ve özellikle tüm dokunabilir ekranları görünmez klavyeye çeviriyor.

İlk gördüğünüzde kordinasyon gereksinimi duyacağınızı düşünebilirsiniz; ama ASETNIOP aksini kanıtlayıp kullanıcı dostu olacağını iddia ediyor. Her parmağa denk gelen 8 ana tuşa sahip. Diğer harflere ulaşmak için, sekiz ana tuş çiftler halinde birleşerek akort oluşturuyor. Toplamda 28 akort var, 18’i harfler ve geri kalan 10’nu noktalama işaretleri için.

Fakat neden bu metodu bildiğimiz ve sevdiğimiz QWERTY yerine kullanmalıyız? Aslında, bunun cevabı biraz merak uyandırıcı. Geleneksel klavyelerle, parmaklarımızın belli “ev” sahibi tuşlarda pozisyon alması öğretildi (bildiğiniz gibi, ASDF solda ve JKL sağda). Dokunmatik ekranları kullanırken parmaklarınızın hangi noktalarda olması gerektiğini bilmek çok zor; bu yüzden de ekran yerine parmaklarınıza dikkat etmeniz gerekiyor. Tahmin edebileceğiniz gibi bu ne çok pratik ne de çok kullanışlı bir durum; işte ASETNIOP’un bunun için çözümü:

“ASETNIOP limitlerin ötesine ilerlemek için dizayn edildi. Mevcut klavye ve klavye değiştirme yöntemleri için süreci yönlendiren temel soru “bir parmağı aşağıda nereye basmalıyız?” ASETNIOP ile bu soru “hangi parmak aşağıya basmalıyız?” haline değiştirildi. Diğer bir deyişle, kullanıcı artık sadece hangi parmağını basacağına dair konsantre olması yeterli ve parmağın temasının yapıldığı esas noktanın artık etkileyici bir rolü yok.”

 

Kaynak: http://dvice.com/archives/2012/11/dezeen.php

 

1 yorum

Yorum ekle

+ Yorum yap