Quadrotor gerçeğe dönüşebilir


Geçtimiz günlerde Call of Duty'nin son oyunu Black Ops II'nin tanıtım videosunda gördüğümüz 4 pervaneli uçan makineli tüfek ünitesi quadrator gerçeğe dönüşebilir.

Quadrator, temelde 4 pervaneye sahip insan bir hava aracı. Üzerine takılan bir makineli tüfekle ciddi bir saldırı silahına dönüşecek bu aracın bir prototipi yapılmış ve videosu da 23 Nisan'da FPS Russia isimli Youtube kanalında gösterilmişti.Videoda, uzaktan kumanda ile kontrol edilen bu insansız hava aracı prototipinin, üzerindeki kamera, dengeli uçuşu ve temsili hedeflere karşı verdiği hasarla ne kadar tehlikeli bir saldırı silahı olduğunu görmüş olduk. Bu video kısa sürede 9 milyona yakın kişi tarafından izlenerek büyük ilgi gördü.

Pentagon'un son yıllarda insansız araçlara yoğun bir ilgisi söz konusu. Quadrator da, gelecekte savaşları uzaktan yönetecekleri makinelerle ve robotlarla yapmayı planladığı belli olan ABD ordusunun ilgisini çekmiş olmalı ki bu aracı gerçeğe dönüştürmek istiyor. Brookings Enstitüsü savunma analisti ve insansız uçak uzmanı Peter Singer'ın Innovation News Daily sitesinde yayınlanan iddiasına göre ABD Savunma Bakanlığı bu kurgusal aracı hayata geçirmekte kararlı. Anlaşılan o ki 2025'te savaşlarda kullanılmasını kurgulanan bu saldırı aracını çok daha önce görmek mümkün olacak. Bu durumda, oyunlardaki kurguların gerçek hayattaki buluşlara ilham verebildiğini söylemek mümkün.

 

1 yorum

Yorum ekle

+ Yorum yap