Q-Sensör: Duygularımızın Verileri


Duygularını gizlemekte insanlar üzerine yoktur. Ancak, yeni bir buluş bu duyguları herkesin görebileceği şekilde açığa vurmayı amaçlıyor.

Adam Shaw, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ndeki deri aracılığıyla elektrik iletkenini ölçebilen kablosuz sensör, Q-Sensör'ünü kontrol ediyor. İnsanların sıkıntılı mı, stresli mi ya da heyecanlı mı olduğunu ortaya çıkartıyor ve bu buluş pazar araştırması, terapi ya da çeşitli bilim alanlarında kullanılabilir.

Aynı zamanda otistik gönüllüler tarafından test edilen Q-Sensör, kelimelerin duyguları ifade edemediği noktada devreye girip, onların hislerini okuyabiliyor. Felçli hastaları ve otistikleri daha iyi anlamak ve davranışlarını kontrol edebilmek adına yardımcı oluyor.

Aslına bakıldığında, duygunun olduğu her yerde, evrendeki insanların birbirlerini daha iyi anlamalarına katkı sağlayabilecek bu tarz bir uygulama söz konusu.

 

Kaynak: http://www.bbc.com/future/story/20121121-reading-your-mind

 

1 yorum

Yorum ekle
  1. 1
    Erol Kethüda

    Duyguları anlayabilmek… Kesinlikle mümkün. Beyin sinyallerinin iyi analiz edilmesi ile duygular konuşma diline çevrilebilir ve böylece ihtiyacı olan insanlar bundan faydalanabilir.

+ Yorum yap