Associated Press makalelerini yazmak için robotları işe alacak


ABD’nin saygın haber ajanslarından Associated Press (AP), yıl içerisinde bastığı binlerce makaleyi robotların yazmasını planlıyor. Robotlar tarafından yazılan makaleler AP’nin haber sayısını bir kat daha artıracak.

Geçtiğimiz yıllar içinde birkaç haber kuruluşu haberlerinin bazılarında robot yazarları kullandı. Forbes, Narrative Science’ın hazırladığı algoritmaları kullanarak hisse senetleri yükselişte olan şirketler hakkında kısa haberler yazıyor. Los Angeles Times kendi gazetecileri tarafından geliştirilen algoritmaları kullanarak bölgesel deprem ve cinayet haberleri yayımlıyor. AP ise iş alanında haberler yazmak için Automated Insights şirketi tarafından üretilen raporları kullanacak.

Finans ve spor haberleri robot haberciliği için doğal alanlar. İki alan da, aslına bakılırsa, biraz “robotik”. Bu alanlardaki haberler temelde birkaç veritabanından verilerin alınmasını ve bunların önceden belirli kalıptaki sözcüklerle birleştirilmesinden oluşuyorlar. Bu nedenle otomatik olarak üretilen haberler, okumak için, çok da fena sayılmazlar. Yakın zamana ait küçük bir araştırma da insan okuyucuların gazeteciler ve algoritmalar tarafından yazılan spor haberlerini ayırt edemediklerini ortaya koydu.

Robot haberciliğinin en çok savunulan yararlarından biri gazetecileri sadece insanların gerçekleştirebileceği “derinlemesine araştırma” yapmak için serbest bırakması. Öne sürülen bir diğer yarar ise otomatik yazarların insanüstü miktarlardaki veriyi işleyebilmeleri ve bunları kelimeler halinde bizlere sunabilmeleri. New York merkezli ProPublica şirketi bunu kullanarak geçen yıl devlet okulları hakkında haber yayımladı.

Bütün bunlar olurken, biz, insan yazarlar ise bize özgü sıcakkanlılığın robotlarla değiştirilemeyeceğini kanıtlamaya çalışıyoruz. Bunda ne kadar başarılı olduğumuzu ise gelecekte robot yazarların yaygınlığı/kısıtlılığı gösterecek.

Kaynak: http://www.popsci.com/article/technology/associated-press-will-use-robots-write-articles

Görsel kaynak: Mirko Tobias Schaefer/Gastev on Flickr, CC BY 2.0

 

2 Yorumlar

Yorum ekle
 1. 1
  Ozgur

  Sayin yazar,

  Sizin ne kadar scakkanlı olduğunuzu bilemiyorum, fakat bu dediğiniz genel olarak bugünkü yazar camiası için pek geçerli değil. Satılmış bir kalemi okuyacağıma, bir yazılım robotunun yazdığı yazıyı okumayı şahsen tercih ederim.

  Makinelerin bir de şu güzelliği vardır: Irak’ta insanlar öldürülürken bunu görmemezlikten gelip, bir de üstünü üstlük millete sevgi barış kardeşlik masalları anlatmazlar. Yani makineler dürüsttür en azından.

  Yapay zeka devamlı gelişiyor. İnsanların nesli tükenecek er ya da geç. O kutlu gün geldiğinde benim gibi deliler de bayram edecek 🙂

  Saygılar.

 2. 2
  Ozgur

  Sayın yazar,

  Demin baktım yorumumu değiştirmişsiniz. Mümkünse bu yorumum ile beraber yukarıdaki yorumumu da silerseniz sevinirim. Bir yorumu ya olduğu gibi yayınlamalısınız, ya da hiç yayınlamamalısınız. Editörlük hakkı size ancak noktalama hatalarını ve biçim hatalarını düzeltme hakkı verir. En nefret ettiğim şeylerden biri yazdığım yazının değiştirilmesidir. Size küçük bloğunuzda ve küçük dünyanızda başarılar diliyorum.

+ Yorum yap