Polimerleşme için alkollü içkilerin mükemmel çözücüler olduğu açıklandı


Uluslar arası araştırmacıların yaptığı bir araştırmaya göre tek elektron iletimli yaşayan radikal polimerleşme (SET-LRP) için alkollü içkilerin iyi bir çözücü olup olmadığı sorusunun cevabı tartışmasız “Evet” oldu.

Birleşik Krallık'taki Warwick Üniversitesi'nde 26 kişilik bir ekibin lideri olan David Haddleton, “Herşey yolunda gitti” diyor. Çalışanların memleketlerinden getirdiği alkollü içkilerin bir kısmına örnek olarak Pimm's, Guinness, Uzo ve ev yapımı Romanya brendisi verilebilir.

SET-LRP belli doğrusal polimerlerin son derece hızlı sentezi için kullanılan bir yöntemdir, bu durumda polimerde N-izopropilakrilamid (NIPAM) birimi bulunur. “Yaşayan doğrusal polimerleşme, son yıllarda etkileyici gelişmelere sahne oldu – bu sistemlerin en çarpıcı özellikleri yaşıyor olması veya uç grupların işlevselliği neredeyse tam dönüşüm sağlamaktadır ve son zamanlardaki çalışmalarda karmaşık ve yüksek düzenli çok bloklu kopolimerlerin sentezlenmesini sağlamıştır, aynı zamanda tipik olarak çok yüksek bir polimerleşme hızı görülmektedir”. Bu sözlerin sahibi, Avustralya'daki New South Wales Üniversitesi'nde radikal polimerleşme uzmanı olarak çalışan Per Zetterlund ve Haddleton'un bulgularının, tekniğin sağlamlığı ve çok yönlülüğünü gösterdiğini söylüyor.

Haddleton, şöyle diyor: “Tepkime hayal edebileceğiniz her fonksiyonel grubun varlığında gerçekleşiyor, bunlar arasında aminler, fenoller, hidroksiller var, ne olduğunu kimse bilmiyor – ancak zincir gelişmesine hiç biri etki etmiyor”.

Virgil Percec, ABD'deki Pennsylvania Üniversitesi'nde yeni sentez yöntemleri geliştiren bir uzman olarak çalışmayı mükemmel buluyor ve ucuz alkollü içkilerin SET-LRP için yeni bir çözücü sınıfı olabileceğini söylüyor, çünkü test edilen içkilerin bir kısmı saf alkol ve saf sudan çok daha ucuz. Percec, şöyle devam ediyor: “Araştırma ekibinin SET-LRP çözücüleri listesini Güney Amerika ve özellikle Brezilya'daki ülkelerde bulunan alkollü içki türleriyle de genişletmesi uygun olur, çünkü bu içkilerde düşük alkol derişimleri yaygındır”.

Haddleton, SET-LRP'nin diğer uzmanlar tarafından kullanım kolaylığının vurgulanması ve sonuçların reaktiflerin ne kadar saf olup olmadığı veya kimyager olarak ne kadar kabiliyetli olup olmadığınızdan bağımsız olduğunun ortaya çıkmasından memnun. Haddleton, şöyle diyor: “Gidin ve deneyin. Sevdiğiniz birada bu tepkimeyi yaptığınızı düşünsenize!”.

Kaynaklar

C Waldron et al, Polym. Chem., 2014, DOI: 10.1039/c3py01075a

http://www.rsc.org/chemistryworld/2013/10/alcoholic-beverages-polymerisation-solvents


Kategoriler1 yorum

Yorum ekle

+ Yorum yap