Plüton’dan yeni fotoğraflar


Şüphesiz ki 2015’in en önemli gök olaylarından birisi en uzak gezegen Plüton’a gönderilen Yeni Ufuklar aracının yakın geçişi ile elde edilen görüntülerle Plüton’un görüntüsünün netleşmesi oldu.

Başlangıçta, hepimizin yüzünde bir gülümseme yaratan ve sosyal medyada da epeyce konu olan o kalp şeklini gördüğümüz küçük fotoğraf geldi. Ardından gelen görüntülerle Plüton’un yüzey görüntüsü giderek netleşmeye başladı. 5 Eylül’de başlayan yeni ve yüklü bilgi aktarımının tamamlanması, yani tüm elde edilen tüm bilgilerin Dünya’ya ulaşması yaklaşık bir yıl kadar sürecek. Bu sırada Plüton’dan gelen son fotoğraflar biz dünyalıları şaşırtmaya ve etkilemeye devam ediyor. İşte son ulaşan bir kaç fotoğraf.

pluton-yeni1

pluton-yeni2

pluton-yeni3

Kaynaklar:

 

4 Yorumlar

Yorum ekle
  • 2
   Bilim.org

   Merhaba. Aracın adı New Horizons, yani Yeni Ufuklar’dır. Türkçe karşılığı yaygın şekilde kullanılmaktadır ve biz de Bilim.org olarak bu şekilde kullanmayı daha uygun buluyoruz.

 1. 3
  sarp

  evet aracın adının türkçe karşılığı yaygın olarak “yeni ufuklar” olarak kullanılmakta fakat siz “YENİ ufAklar” yazmıssınız. Arkadaşta onu söylemiş size.

+ Yorum yap