Piksel cetveli


 

İşte piksel cinsinde ölçüm yapan cetvel. Hayli şık göründüğünü söylemeden geçemeyeceğim; ama nasıl çalıştığı hakkında pek emin değiliz. Farklı ekranların farklı büyüklükte pikselleri yok muydu? İşte üreticisinin yaptığı açıklama:

Ekran büyüklüğünü duyarlı bir şekilde çizmek için eşsiz bir araç. Uzun ömürlü paslanmaz çelikten olan cetvel, piksel artışlı bir gösterge. Telefon, tablet ve geniş ekran (dizüstü) boyutları için de ayrıca belirteçleri var.

150 ppi ölçümüne sahip olduğu yazıyor. Peki, bu eğer ekranınız 150 ppi den farklı bir yoğunluktaysa buna göre ayarlayabileceğimiz anlamına geliyor değil mi? Ya da bunun sadece 150 ppi‘lik ekranlarda işlediğini mi söylüyor? Bundan da şunu anlıyoruz ki kâğıda ne yazarsak ekranda da aynı boyuta sahip olacak, resmen ölçümlerde kaybolduk.

Eğer ilginizi çektiyse, hemen bu 24$ olan cetvelin aşağıdaki fotoğraflarına bakabilirsiniz ve satın almak isterseniz de buraya uğrayabilirsiniz.

 

Kaynak: http://www.ohgizmo.com/2012/10/04/pixel-ruler-could-probably-be-useful-to-someone/

 

1 yorum

Yorum ekle
  1. 1
    Deniz

    PPI “pixel per inch” yani inç başına düşen pixel demek. bu cetvelde de 150 ppi değeri referans alınmış, yani aslında cetveli normal inç düzeninde yapıp üzerine pixel değerlerini yazmışlar. 11.,3 inçlik bir cetveli, her 1 inçte 150 pixel içerecek ve , 100’er pixel bölümlendirmeyle hazırlamışlar.

    Fakat tabii ki her cihazda farklı PPI değeri olduğu için bu ürünü her cihazda kullanmak mümkün değil. Örneğin Iphone 4 326 PPI değerinde bir ekran taşıyor, bu cetvelle pixel ölçmeye kalkarsak hatalı bir ölçüm yapmış oluruz.

    Özetle bu cetvel fonksiyonellikten biraz uzak olsa da espritüel bir yaklaşım taşıyor 🙂

+ Yorum yap