Petrol devleri iklim değişiminden nasıl kâr edebilir?


Dünyanın en büyük petrol şirketleri, karbonun iklim değişikliği ile mücadele edeceğini düşünerek bu fikre odaklanmış bir geleceğe hazırlanıyor. Ancak Amerikalı politikacılar bu fikrin mümkün olacağına imkan vermiyor. Piyasanın öngörülerine güvenen insanlar, birincil seçmenlerini yanlarına çekmek yerine şirket hissedarlarını yanlarına çekmenin mantıklı olacağını düşünebilir.

Çevresel verilerle ilgili çalışma yürüten CDP adlı şirketin yayınladığı bir rapora (pdf) göre, aralarında ExxonMobil, ConocoPhillips, Chevron, Shell ve BP gibi petrol devlerinin bulunduğu 29 büyük şirket uzun dönemli finansman planları hazırlamak amacıyla karbon emisyonu için fiyat belirleme konusunda hem fikir olmaya çalışıyor. 1 metrik tonu 6$ ile 60$ arasında değişebilecek olan bu fiyat; şirketlerin enerji ve yatırım için ne kadar harcayacaklarını ve müşterilerine bu hizmeti ne kadara sunacaklarını etkileyecek. Bazı şirketler hala karbon fiyatı belirlemenin gerekliliği için çalışma yürütürken, Amerika’nın Pensilvanya eyaletine bağlı Cassandra kasabasında değişen iklim, onların finansal planlamalarının bulunduğu durumun bir işareti olabilir.

Birçok şirketin iş birlikçisi olan Avrupa Birliği, elektrik santrallerine, fabrikalara ve hava yollarına gerektiği kadar gaz satın alarak ya da gaz ticareti yaparak gaz salınımına olanak sağlayan bir projeyi zaten hazırlamıştı. Ancak bu gibi fikirler, Amerika’da birkaç önemli başarısız girişimden sonra özellikle 2009 yılının ardından siyasi başarısızlık anlamına gelmeye başladı. Belki de şu anda Obama yönetimi kömür tesisleri için yeni bir düzenleme hazırlamayı planlıyor. Belki de kongre desteği olmadan karbon salınım oranını sınırlandırabilirler. Ancak Temsilciler Meclisi’ndeki cumhuriyetçiler bu oranlardan bile rahatsız.

Öte yandan, ABD 2050 yılına kadar kendi emisyonlarını 2005 seviyesinin de altına çekerek %80 oranında azaltacaklarını belirten uluslararası taahhütte bulundu. Aynı zamanda iklim değişikliğinin kanıtları gün geçtikçe artıyor. Bilim adamları, ana karaya ulaşabilecek kadar güçlü Haiyan Tayfunu gibi örneklerle daha sık karşılaşabileceğimiz konusunda uyarıda bulunuyor. Multi-milyar dolarlık organizasyonları yürüten insanlar, bu kadar büyük bir riski göz ardı etmemeye karar verdi.

 

Kaynak: http://qz.com/154711/what-do-oil-companies-know-about-climate-change-that-politicians-dont/

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle