Pestisitlerin ceninde beyin hasarı oluşturduğuna dair kaygılar


Avrupa’nın gıda güvenliği kurumu, doğmamış çocukların gelişmekte olan sinir sistemlerine zarar verebileceği endişesi ile, daha ileri çalışmalar yapılana kadar iki neonikotinoid insektisidine kabul edilen maruz kalma sınırlarını aşağıya çektiğini açıkladı. Tavsiye, Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu (EFSA) Bitki Koruma Ürünleri ve Kalıntıları (PPR) Panelinde ortaya çıktı, asetamiprid ve imidakloprid  isimli iki neonikotinoid insektisidinin insanlarda gelişimsel sinir zehirliliği ile ilişkili olabileceği ortaya atıldı.

Asetamiprid için, panelin tavsiyesi günlük kabul edilen alım (ADI) düzeyinin günde kilogram vücut ağırlığı başına 0,070 miligram seviyesinden 0,025 miligram oldu. İmidakloprid için ADI değeri değişmedi, ancak tavsiye edilen maruz kalma seviyeleri pestisit püskürtme işleminde günde kilogram vücut ağırlığı başına 0,08 mg’den 0,06 mg’ye indirildi.

Bu yılın başlarında, AB üç neonikotinoid insektisidi (imidakloprid dahil) bal arılarını çeken ekinlerde kullanmaktan iki yıl men etmişti. Yasaklama, EFSA’nın bu pestisitler hakkında tozlaşma işlevine “yüksek akut risk” getirmesinin ardından geldi. EFSA’nın en son değerlendirmesi, gelişmekte olan insan sinir sistemi üzerinde olası etkilere sahip olduğu düşünülen neonikotinoid insektisitleri ile ilgili ilk bağlantı olmuş oldu.

Küresel kimyasal dev Bayer CropScience imidaklopridin birinci üreticisi olmakla birlikte en son EFSA beyanatını kabul etmediklerini açıkladı. Sözcü Richard Breum’un Chemistry World dergisine verdiği demeçte şöyle denildi: “Bayer CropScience’nin düşüncesi, imidakloprid maddesinin insanlarda gelişimsel sinir zehirliliği potansiyeli bulunmadığı yönündedir”.

EFSA, yeni doğmuş sıçan yavrularından elde edilen serebellar (beyincik) nöronları üzerine asetamiprid ve imidakloprid maddelerinin nikotine benzer etkilerini bulan bir Japon çalışmasının yayınlanmasından sonra Avrupa Komisyonu tarafından asetamiprid ve imidakloprid hakkında görüş bildirmeye davet edildi.

Breum, şöyle dedi: “Japon bilim adamları tarafından 2012 yılında yayınlanan ve basit hücre kültürü sonuçlarına dayanan bir çalışmadan hareket ederek imidakloprid için düzenleyici kararlar alması şaşkınlık vericidir. Bu çalışmaların sınırlı olmasını kabul etmekle birlikte, EFSA duyurusuna temel olarak bunları almış gibi görünmektedir, imidakloprid üzerine daha önceki görüşlerini de yürürlükten kaldırmış olmaktadır. Önceki çalışmalar Bayer CropScience tarafından çok daha gerçekçi ve detaylı hayvan çalışmalarına dayanarak yürütülmüş olup EFSA tarafından da kabul edilmişti”.

Sınırlamalar Kabul Edildi

EFSA, iki neonikotinoid bileşiği hakkında “mevcut kanıtların sınırlı olduğu” görüşünü doğruladı, ancak “mevcut verilerin değerlendirilmesi sonucu oluşan sağlık durumu endişeleri oldukça meşrudur ve daha sağlam verilerin ortaya çıkması için daha çok çalışmanın yapılması tavsiye edilmektedir” şeklinde beyanatta bulundu.

Özel olarak, EFSA’nın PPR panelinde bulunanlara göre Japon pestisit üreticisi Nippon Soda’nın Avrupa’daki bayisi durumundaki Nisso Chemical Europe (Düsseldorf’ta bulunmaktadır) tarafından piyasaya sağlanan asetamiprid ve imidakloprid “öğrenme ve hafıza gibi işlevlerle ilişkilendirilmiş nöronların ve beyin yapılarının gelişmesini olumsuz etkileyebilecek” olduğu tespit edildi. Panelin vardığı sonuç, kabul edilen maruz kalma için şu andaki tavsiye edilen düzeyler (toksikolojik başvuru değerleri) “gelişimsel nöro-zehirliliğe karşı güven sağlayacak” kadar düşük bulunmamıştır ve daha fazla araştırma yapılırken bunların azaltılmasını tavsiye etmiştir.

Birleşik Krallık’ta bulunan Imperial College’de biyokimyasal farmakoloji profesörü olarak çalışan Alan Boobis, “pek çok durumda başvuru değerlerindeki azalma gösterişli değil” dedi. “Gelişmekte olan beyin dokusu üzerine bu bileşiklerin olası etkileri hakkında kesinlikle bir soru işareti varsa da, EFSA’nın vardığı sonuçlar insanların gıdada veya çevrede normal olarak bulunan seviyelere maruz kalması ile kaygı uyandıracak bir durum göstermiyor”.

Toksikolojik başvuru değerlerini indirmenin yanında, panel komisyonun yetkilendirme sürecinin bir parçası olarak bütün neonikotinoid maddeler üzerinde gelişimsel nöro-zehirlilik çalışmalarının “zorunlu makale yollamayı teşvik edecek açık ve tutarlı kriterler” ortaya koymayı tavsiye etti. Panel aynı zamanda, yeni süreçte maddelerin in vitro testinden sonra ilk sonuçlar endişe yaratır ise hayvanlar üzerinde laboratuar testlerine geçilmesinin mümkün olabileceğini belirtti.

 

Kaynak: http://www.rsc.org/chemistryworld/2013/12/europe-fears-over-pesticide-link-foetal-brain-harm


Kategoriler+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle