Pentagon Yeni Stratejiyi Açıkladı: Siber Silahlar


Pentagon siber-silahları hemen ve çabucak istiyor. Siber-silahların fiziksel savaş silahlarından başka birşey olmadığını ustaca fark ederek, DoD, geliştirmekten silahı sahaya koymaya kadar sadece birkaç gün gerektiren belli siber-silahları hazırlayacak bir yol geliştiriyor.

Washington Post, Pentagon'un Kongre için hazırladığı bir raporu ele geçirdi. Bu raporda, siber-silahların tam olarak gerekli olduğu ve zamanın ABD personelinin yanında olmadığı “kritik görev”lere yanıt verecek bir proses anlatılıyor. Bu, siber-silahlarla savaşın kendisinden önce gelen hiçbir şeye benzemediği gerçeğinden hareketle yola çıkılan bir strateji.

ABD Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na ait Siber Savunma Operasyon Komutanlığı

Geleneksel savaşlarda, silahlarınızı yapar, bunları belli yerlerde saklar ve zaman geldiğinde sakladığınız yerlerden alır ve dünyada nerede ihtiyaç varsa orada kullanırsınız. Temin etme süreleri uzundur ancak bu aynı zamanda yarıküreden bağımsız şekilde, bir F-16 gibi uçabilen çok amaçlı bir platformun raf ömrü gibidir. Siber-savaş böyle değildir. Genellikle, özel bir tehdit özel bir cevap gerektirir ve özel siber hedefler, bir kere kullanılabilen ve bir daha asla kullanılmayan özel siber-silahlar gerektirebilir. Siber-silahlar bu yüzden hiçbir zaman rafa gelmeyeceği anlaşılmalıdır. Bunlar ilgili durum için özel olarak ve hızlıca üretilmek zorundadır.

İki yaşındaki Siber-Komutanlık, Pentagon'un şu andaki siber-yeteneklerini ve özel durumlar için çabucak hazırlanabilecek, raf dışı siber-silah platformlarını arşivlemekle meşgul. Daha sonra siber-silah geliştirme için iki farklı silo kuracak. Hızlı siloda, siber-silahlar, ani tehditlerle baş etmek için mevcut olan veya neredeyse tamamlanmış donanım ve yazılımdan aylar ve hattâ günler içinde geliştirilecek. Tasarlanmış silo, daha uzun süreler için tasarlanmış ancak yerleştirilmesinin çok daha riskli olduğu siber-silahları koruyacak.

Bu siber silahların yalnızca savunma amaçlı değil, saldırı amaçlı olarak da kullanılabilceğini vurgulamak önemli. Bu kendi başına dert açacak bir durum, çünkü yeni ve güçlü saldırı silahlarının geliştirilmesi gerginliğe yol açabilir. Ama en azından Pentagon, tam olarak (ve nihâyet) bu tür bir savaşın yüksek seviyede çabukluğa ihtiyaç duyacağını anlamış gözüküyor. Aynı şekilde, silahsız bir dört çekerli askeri araç ile IED savaşına katılmak istemeyeceğiniz gibi, yarının siber araçları ile geleceğin siber-sorunları ile de baş edemezsiniz.

Derleyen: Clay Dillow

Kaynak:popsci.com


Kategoriler+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle