Pekçok asprin kullanıcısı aslında asprine ihtiyaç duymuyor


Genellikle ufak ağrı ve sızılar için kullanılan, ağrı kesici ve ateş düşürücü özellikli Asetilasilik Asit ya da Asprin, birçok sağlıklı insanın, kalp hastalıkları ve kalp krizi riskinden korunmak için günlük kullanımlı tercih ettiği bir ilaç haline geldi. Ancak yeni yapılan bir araştırma sonucu gösteriyor ki; Asprin’i günlük kullanan insanların %11’i, aslında buna gereksinim duymuyor.

Asprin, kuşkusuz, fayda sağlamak amacıyla geliştiren; ancak mide-bağırsak kanaması gibi riskleri de beraberinde getiren bir ilaç. Amerikan Kalp Derneği, birincil olarak; 10 yılı aşkın süredir  %10’un üzerinde kalp-dolaşım sistemi hastalıkları riski taşıyan insanların günlük asprin kullanımına yönlenebileceğini belirtiyor. Farklı kaynaklar ise, günlük Asprin kullanımını %6 oranında risk durumunda öneriyor Ulusal Sağlık Enstitüsü, web üzerinden, kendi risk hesaplamanızı yapabilmeniz için de bir link paylaşmış; Online Risk Hesaplayıcı. Buradan; yaşınız, cinsiyetiniz, kolesterol ölçümleriniz ve sigara içme durumunuz gibi bilgilerinizi girerek, 10 yıllık risk düzeyinizi görebiliyorsunuz.

Araştırmacılar, 2008-2011 yılları arasında, çeşitli tıbbi birimlerdeki hastalardan, kalp-dolaşım sistemi hastalıklarından korunmak için öncelikli olarak asprini tercih eden 68.808 kişinin kaydına ulaşıyor. Bu araştırmanın sonucuna göre, hastaların 7.972’si ya da diğer bir deyişle, %11,6’sı, %6’nın altında riske sahip olduğu halde günlük olarak Asprin kullanıyor.

Bazı gruplarda, ilacın uygunsuz kullanımı da oldukça yaygın. Örneğin; Asprin alan kadınların %17’sinde, risk %6’nın altında. Çalışma, Amerikan Kardiyoloji Üniversitesi Gazetesi’nde yayımlanmış.

Baylor Tıp Fakültesi’nden Kardiyolog ve uzman yazar Dr. Salim S, klinisyenler ve hasta arasında, hastalara yarar sağlamaktan ziyade, zarara sebep olmadıklarını anlamak için bir görüşme gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtiyor. Birçok hastanın Asprin almasının, toplum sağlık riskini yükseltebileceğini de sözlerine ekliyor.

Kaynak: blogs.nytimes.com

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle