Oyuncakları yapmak basit mi?


Bu soruyu vereceğiniz cevap tahmin edilebilir; basit  değil mi? İşte o zaman bazı şeyleri kaçırmışsınız demektir ve bu videoyu kesinlikle izlemelisiniz.

Çocukluğumuzda sahip olduğumuz adeta canlı arkadaşlarımız olan oyuncak karakterlerin hep otomatik bir fabrika ürünü olduğunu düşünmüş olabiliriz, hatta basit bir işlem ürünü olduklarını düşünmüş de olabiliriz; ama her şey emekle dolu küçük bir stüdyoda başlıyor.  Hulk ve Terminatör’ün o şişkin damarları ve kasları tüm ayrıntılarıyla o stüdyolarda hayat buluyor.

Bu kısa belgesel Anthony Ladesich tarafından hazırlandı. Oyuncakların Gizli Hikâyesi adlı videoda, Kansas’ta bulunan bir oyuncak prototipi üreticisi olan True Cast Stüdyosu'nda, üç sanatçı eşliğinde oyuncaklar üzerinde yapılan oyma, heykeltıraş ve döküm işlemleri gösteriliyor.

Stüdyo’nun sahibi olan Adam Smith’in dediğine göre, bu işe girmeden önce o da oyuncakların sadece bir tasvir eseri olduğunu ve bilgisayarlar tarafından yapıldığını tahmin ediyormuş; gerçek insanların oturup tüm bunları yonttuğunu düşünememiş.

Tüm sanatsal uğraşlar gibi oyuncak yontmacılığı da zahmet gerektiren bir işlem. Tüm her şey orijinal heykellerin gelmesiyle başlıyor. Genellikle bunlar kırılabilir maddeden yapılmış oluyor. Kırılmamaları için de her bir parça ayrık bir şekilde stüdyoya ulaşıyor, eklemler, saç, bacaklar, ayakkabılar. Tüm bunları doğru bir şekilde birleştirdikten sonra tuval olarak o oyuncağı yeniden canlandırmak True Cast ekibine kalıyor.

Ekiptekilerin üzerine basarak vurguladığı püf nokta ise iyi bir gözlem yeteneğine sahip olmanın gerektiği. İşin görünür kısmı olan kili işlemenin yanında, görünmez gibi dursa da en önemli kısım karakteri analiz edebilmek. Detaylara odaklandıkça içinde kaybolabilir, yeterince detay vermezseniz kaliteyi düşürebilirsiniz. Zorlayıcı yönü çok olsa bile ekip çocukluk fantezilerini yaşadıkları için çok mutlu görünüyor. Sonuçta çıkardıkları işler herkes gibi onlara da zevk veriyor; çocukluklarından bu yana tek değişen ise olayın sadece profesyonel bir boyut alması.

 

Kaynak: wired.com

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle