Osmanlı İmparatorluğu Klâsik Çağ (1300-1600)


Yaşayan en büyük Osmanlı tarihçisi Halil İnalcık'ın ilk olarak 1973 yılında İngilizce olarak The Ottoman Empire, The Classical Age, 1300-1600 adıyla Londra'da yayınladığı kitabın Türkçe çevirisi olan kitap, Yapı Kredi Yayınları tarafından yayınlanmakta. Kitabın ilk bölümünde Osmanlı İmparatorluğu tarihinin bir özeti yer alıyor. Bir çok farklı kitapta bulunmayan detayın bulunduğu eserde yer alan içerik etkili, tarafsız ve araştırmaya dayalı bilgilerle sunuluyor.

İkinci bölümde Osmanlı devlet teşkilatları ele alınıyor. Her bölümdeki önemli bilgiler, güvenilir ve oldukça köklü kaynakların refersansı ile veriliyor. Üçüncü bölümde ekonomik ve toplumsal yaşam inceleniyor. Son bölümde ise Osmanlı İmparatorluğu'nda din ve kültür ele alınıyor. Kitabın sonunda soyacağı, detaylı bir Osmanlı kronolojisi, sözlük, ağırlık ve ölçü birimlerinin çevirilerine de yer verilmiş.

Halil İnalcık'ın nesnel bir tarzda hazırladığı bu kitap, genel okuyucular tarafından rahatlıkla okunabilecek şekilde yazılmış. Tabi ki bu kitabı okumadan önce Osmanlı tarihi konusunda belli bir altyapınızın olmasında fayda var.

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle