Örümcekler iki ağaç arasına nasıl ağ kurarlar?


İki ağacın dalları arasında, yüksekte örülü örümcek ağları görmüş olabilirsiniz. Örümcekler, normalde bir metreden daha geniş olan bu ağları örmeyi nasıl başarmıştır?

Örümcekler, bunu özel tükürük bezlerindeki sıvı ipeği dizilere çevirme yeteneğinden yararlanarak yapar. Örümcek bunu fiziksel olarak karnında yer alan ve örümcek ipeği üreten organından (spinnerets), proteinden oluşan örümcek ipeğini çekerek yapar. İp yapılmaya başladığı anda, örümcekler ip üreten organlarını esintiye doğru kaldırırlar. Örümceğin, ağını bir ağaçtan diğerine örmesini sağlayan şey esintidir.

Örümcek ipeği çok hafiftir. Hafif bir esinti –güneşten ısınan zeminden gelen ısı yayılımı bile- ipi ağaçtan ağaca taşımaya yetebilir. İp yapışkanlı ya da uhulu olmamasına rağmen ağaca yapışabilir. Küçük çıkıntıların üzerine dolaşır ya da statik elektrik sayesinde tıpkı bir balonun televizyona yapıştığı gibi yapışır.

Bu noktada örümcek, ipi cambaz gibi bir ağaçtan diğerine geçmek için kullanabilir. Genellikle örümcekler ağaçtan ağaca geçerken ipin altında asılı dururlar.

Bir çok örümcek, avlanmalarına bağlı olarak her gece ya da her sabah yeni ağlar örer. Ayrıca örümcekler geri dönüşüm de yaparlar. Bazıları eski ağlarını yerler ve sindirilmiş ağı yeni ağlarının yapımında kullanılırlar.

 

Kaynak: http://earthsky.org/earth/how-does-a-spider-spin-a-web-between-two-trees

 

1 yorum

Yorum ekle
  1. 1
    Kadir Boğaç Kunt

    Haberin orjinaline atıfta bulunarak… Mevcut 53 örümcek familyası içerisinde pek azı insanların dikkatini çekebilecek şekilde avlanmak için ağ örerler ve hemen her türün ağ örme stratejisi türe özgüdür. Bununla beraber “Balloning” dediğimiz tek bir iplikçiğin hava akımına bırakılarak yer değiştirilmesi davranışı çok yaygındır örümcekgillerde… Bilhassa yavrular anne ağından ayrılırken bu tekniği kullanırlar.

+ Yorum yap