“Örümcek” maketi yapan örümcek keşfedildi!


Peru, Brezilya’dan sonra Amazon Yağmur Ormanları'nda en geniş toprağa sahip ikinci ülke be biyoçeşitlilik açısından da oldukça zengin bir alan. Pek çok ilginç canlıya ev sahipliği yapan bu bölgede yakın bir zamanda ilginç bir keşif yapıldı. Olay örümceklerle ilgili, daha doğrusu bir örümcek türüyle, hatta muhtemelen yeni bir türle…

Etrafta sıkça görmeye alışık olduğumuz tekerlek şekilnde ağlar ören örümceklerle hepimiz karşılaşmışızdır. Tekerlek-ağ ören örücmeklerin en önemli grubu Araneidae familyası üyeleridir. Burada bahsi geçen de, bu familyanın Cyclosa cinsinden bir örümcek. Bu cinsteki örümcekler Antarktika hariç tüm dünyada yayılış gösterir ve vücutlarının (örümceklerin vücutları iki ana kısımdan oluşur, prosoma ve ophistosoma; ön ve arka) ön ve arka uçlarında bulunan bazı karakterlere göre diğer cinslerden ayrılabilirler.

Teşhiste morfolojik özelliklerinin yanında bu cins üyelerinin davranışları da oldukça önemlidir. Şöyle ki bu örümcekler yaptıkları tekerlerk-ağın ortasına; avlarının kalıntıları, eski yumurta keseleri vs. malzemeleri kullanarak bazı yığınlar oluştururlar. Bu yığınların şekli ve ağdaki konumu türden türe değişmekle beraber genellikle ortada dik bir çizgi şeklinde bulunur. Örümcek de bu çizginin ortasında ya da uç ksımında kıpırdamadan bekler.  Aslında Araneidae familyasında ağ üzerine bu tarz yapılar inşa etmek başka cinslerde de görülmekte (bknz Argiope bruennichi); ancak Cyclosa cinsinde ve özellikle buarda bahsi geçen türde bu yığınların ilginç bir görevi var.

Cyclsoa cinsi örümckeler bu kalıntılardan örümcekleri andıran maketler inşa ederler. Habere konu olan örümcekte ise bu olay daha da gelişmiş bir davranış olarak karşımıza çıkıyor. Örümcek, av kalıntıları ve eski ağlarını kullanarak kendisinden büyük bir örümcek inşa etmiş ve maket örümceğinin üstünde hareketsiz bir şekilde bekliyor. Bir tehdit algıladığında ise ağını sarsarak maketini, hatta burda kukla ifadesi daha doğru olabilir, hareket ettirip tehdidin kaynağına göz dağı veriyor. Bu  davranş şu ana kadar bilinmiyordu.

Türlerin teşhisi ve tanımlaması yapılırken davranışlar en az morfolojik özellikler kadar belirleyici olabiilyor. Zaten keşfi yapan bilim insanı da söz konusu türün “yeni” bir tür olduğu kanısına buradan varmış. Ülkemizde de şu an itibariyle 3 türü bulunan Cyclosa cinsinde görüldüğü üzere örümcekler davranış bilimleri açısından gerçekten oldukça geniş ve bir sürü bilinmeyenle dolu bir alan. Bu tarz ilginç davranışların sayısını arttırmak mümkün. Şu an bu konu bazı üniversitelerde kaliteli davranış bilimciler tarafından çeşitli yönleriyle inceleniyor. Eş seçimi, besin bulma, üreme, ağ yapımı gibi davranışlara ağırlık verilmiş durumda.

 

Kaynak: http://www.wired.com/wiredscience/2012/12/spider-building-spider/

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle